Pojedynek na NAS-y: QNAP kontra Synology

Synology DS415+

DS415+ ma stalowy szkielet z plastikowymi ściankami bocznymi. Kieszenie na dyski umieszczone są za plastikową osłoną, którą można szybko zdemontować (magnetyczne zaczepy). Montaż dysków w kieszeniach nie wymaga użycia wkrętaka, co znacznie przyśpiesza wymianę uszkodzonych nośników na sprawne. Z przodu obudowy zamontowano cztery diody sygnalizujące pracę dysków, gdy wszystkie nośniki pracują prawidłowo, to świecą się na zielono, a w razie awarii dysku zmieniają kolor na czerwony.

Pojedynek na NAS-y: QNAP kontra Synology

Synology DS415+

Synology DS415+ ma dwa gniazda USB 3.0, jedno USB 2.0 i dwie gigabitowe karty sieciowe. Jest też gniazdo eSATA do podłączania dodatkowych dysków. Przy włączonej funkcji Link Aggregation serwer zapewnia średnią prędkość odczytu i zapisu na poziomie 230 i 220 MB/s, czyli dwukrotnie więcej niż z wykorzystaniem jednej karty sieciowej. Wydajność ponad 200 MB/s uzyskamy jednak tylko po podłączeniu serwera do przełącznika z obsługą IEEE 802.3ad. Podłączając serwer do klasycznego routera (maksymalny transfer w odczycie – 116 MB/s), można skorzystać tylko z opcji agregacji złączy w trybie bezpiecznego połączenia LAN. Dzięki niemu w razie awarii jednej z kart sieciowych serwer nadal będzie pracować, ale wydajność pozostaje na poziomie 100 MB/s.

Zobacz również:

  • Zewnętrzny dysk, chmura czy dysk sieciowy? Jak zadbać o backup
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci

Za wydajność serwera odpowiedzialny jest czterordzeniowy procesor Intel Atom C2538 (2,4 GHz) z mechanizmem szyfrowania sprzętowego AES. NAS ma też 2 GB pamięci RAM. Taka konfiguracja z powodzeniem może być wykorzystywana do sprzętowego szyfrowania wolumenów. Ważnym elementem wyposażenia jest rozbudowany układ chłodzący, który składa się z dwóch wentylatorów (92 x 92 mm). Dzięki nim nawet w upalne dni dyski i podzespoły serwera mają komfortowe warunki pracy. Co ważne, oba wentylatory pracują cicho, a w razie awarii jednego z nich drugi nadal będzie schładzać podzespoły serwera. W ustawieniach systemu można wybrać jeden z dwóch trybów pracy wentylatorów: cichy (jest domyślnie wybrany) i tryb chłodzenia (zwiększa głośność i wydajność chłodzenia).

Producent do maksimum uprościł proces instalacji i wstępnej konfiguracji serwera. Wystarczy uruchomić „asystenta”, który automatycznie odnajdzie urządzenie w sieci i uruchomi kreatora instalacji systemu. Ten automatycznie ściąga najnowszą wersję systemu DSM i ją instaluje w serwerze. Nasze zadanie ogranicza się jedynie do wyboru trybu pracy macierzy dyskowej i sposobu pracy kart sieciowych. System umożliwia – bez utraty danych – migrację z macierzy RAID 5 do RAID 6 i powiększanie wolumenów za pomocą wymiany dysków na większe (RAID 1, 5 ,6) lub poprzez dodanie dodatkowych dysków (Synology Hybrid RAID, RAID 5, JBOD).

System DSM jest rozbudowany i dostępny w polskiej wersji językowej. Dzięki opcji instalacji dodatkowych aplikacji (Centrum pakietów) można powiększać jego możliwości. Zalecane przez Synology aplikacje, które warto zainstalować to Download Station (oparta na przeglądarce internetowej aplikacja do pobierania plików – FTP, HTTP, ZNB, Thunder, eMule), Audio Station (do odtwarzania i archiwizacji plików muzycznych, Video Station i Photo Station. Serwer po zainstalowaniu Cloud Station umożliwi też szybką synchronizację plików pomiędzy komputerami i urządzeniami mobilnymi (bezpłatna aplikacja DS cloud). Wbudowany moduł automatycznej aktualizacji co jakiś czas sprawdza, czy są dostępne nowe wersje systemu, programów.

W ustawieniach systemu można utworzyć konto administratora, użytkowników i grupy użytkowników, a następnie przydzielić im miejsce na dysku na wyłączność, chronione (lub nie) hasłem. W prosty sposób można też ustanowić foldery publiczne, do których wszyscy będą mieli dostęp bez podania hasła. Pracując w systemie serwera warto zajrzeć do Centrum Pakietów i zakładki z aplikacjami biznesowymi, gdzie znajdziemy możliwość zainstalowania popularnych systemów CMS (WordPress, Drupal, Joomla), klientów poczty e-mail. Jest tam też pakiet Open ERP CRM zawierający moduły do zarządzania sprzedażą, projektami, dla księgowości, kadr itd. Osoby planujące założyć sklep internetowy mogą skorzystać ze świetnej platformy Magento, a tego typu aplikacji jest znacznie więcej (chociażby system zarządzania kursami Moodle).

Aplikacje podzielone są na pięć kategorii: kopia zapasowa, multimedia, biznes, bezpieczeństwo i narzędzia. Dzięki nim Synology DS415+ staje się wszechstronnym narzędziem nie tylko do tworzenia kopii zapasowych plików, ale też publikacji dokumentów, czy obsługi firmy w sieci. Do Synology DS415+ można podłączyć do 40 kamer IP (dwie bezpłatne licencje).

Podsumowanie: Synology DS415+ dobrze sprawdzi się w małych grupach roboczych. Doskonale „czuje się” w zastosowaniach domowych, ale przyda się też w małej firmie. Nie mieliśmy zastrzeżeń do jego szybkości pracy. Co istotnie, pracuje stabilnie i nie pobiera zbyt dużo prądu (ok. 36 W). Dzięki duetowi wentylatorów jest też odpowiednio schładzany.


TOP 200