Pojedynek na NAS-y: QNAP kontra Synology

Sprzęt dla przedsiębiorstw

Przez ostatnie lata rynek rozwiązań NAS mocno się rozwinął, szczególnie w segmencie urządzeń przeznaczonych dla małego i średniego biznesu (a wysoki stopień dojrzałości technologicznej zauważalny jest również w przypadku bardziej zaawansowanych narzędzi SAN/Storage Area Networks, powszechnie używanych w środowiskach korporacyjnych i centrach danych). W tym segmencie rywalizują ze sobą modele Synology DS2015xs i QNAP TVS-E880. Urządzenia dysponują miejscem na osiem dysków twardych i mogą obsługiwać interfejsy sieciowe 10G (opcja). W testach sprawdzono działanie serwerów w sieciach o przepustowości 1G i 10G. Pod uwagę wzięto zarówno sprawność obsługi podstawowych cech NAS, jak i bardziej zaawansowanych funkcji, związanych z wirtualizacją (przy użyciu VMware vSphere).

Synology DS2015xs

DS2015xs jest bardzo poręcznym, zaskakująco małym pudełkiem, które jednak jest w stanie pomieścić do ośmiu 3,5-calowych dysków SATA oraz maksymalnie dwa wewnętrzne dyski SSD, używane jako pamięć podręczna (cache). Urządzenie wyposażono w nowoczesny czterordzeniowy procesor Annapurna Labs Alpine AL514 1,7 GHz oraz 4 GB pamięci RAM. DS2015xs dysponuje dwoma interfejsami 1GbE i dwoma SFP+ 10GbE. Opcjonalnie można dodać obsługę WLAN przez adapter USB.

Zobacz również:

  • Zewnętrzny dysk, chmura czy dysk sieciowy? Jak zadbać o backup
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci
Pojedynek na NAS-y: QNAP kontra Synology

Synology DS2015xs

Do laboratorium dotarł model wyposażony w osiem dysków Seagate ST6000VN0001 o pojemności 6 TB każdy, co dało łącznie 48 TB przestrzeni dyskowej. Tak skonfigurowane urządzenie nadaje się już teoretycznie do używania w środowisku korporacyjnym, a nie tylko w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw. Całe urządzenie jest wyjątkowo małe i ciche. Jak większość desktopowych modeli NAS dysponuje wyłącznie jednym układem zasilania, co wyklucza redundancję.

Dołączone oprogramowanie Synology DSM bazuje na interfejsie webowym, umożliwiając sterowanie całym systemem w niemal identyczny sposób, w jaki posługujemy się przeglądarką internetową. Układ graficzny oprogramowania bardzo przypomina ten znany z Microsoft Windows 8, a dostęp do wielu funkcji oraz nawigacji jest szybki i łatwy.

Z poziomu interfejsu użytkownika możliwe jest konfigurowanie dysków NAS, obiektów docelowych iSCSI, tworzenie jednostek LUN (Logical Unit Number) oraz ich maskowanie, udostępnianie zasobów w systemach Windows, Unix, Mac przez SMB, NFS, AFB, WebDAV, FTP. Dostępne jest również wsparcie dla TFTP/PXE. Autoryzacja może odbywać się lokalnie lub poprzez Microsoft Active Directory, LDAP, SSH, SNMP.

DS2015xs może służyć jako firewall, oferując ochronę przez atakami DDos oraz blokując automatycznie źródła, z których pochodzi wiele prób połączeń, zakończonych niepowodzeniem. Oprogramowanie udostępnia również menedżer zadań, co pozwala konfigurować listę działań, które mają być wykonane o ściśle określonych porach dnia lub dniach tygodnia.

Interfejs webowy Synology DS2015xs przypomina funkcjonalnością Windows. Aplikacja Package Center, wbudowana w DSM, pozwala łączyć się ze sklepem aplikacji Synology, co umożliwia wyszukiwanie, pobieranie i instalowanie specjalnych dodatków podnoszących funkcjonalność DS2015xs. Do najbardziej popularnych należą narzędzia do synchronizacji plików z usługami typu cloud computing (przetwarzanie „w chmurze”), przekształcania NAS w system nadzoru wideo, używania DS2015xs jako serwera mediów czy uruchamiania często używanych aplikacji webowych, takich jak: Drupal, Joomla, MediaWiki, SugarCRM czy WordPress.

Oprogramowanie Synology zawiera w sobie również analizator wykorzystania pamięci masowych (Storage Analyzer), pozwalający generować raporty o bieżącym wykorzystaniu zasobów (całkowita pojemność, ilość wykorzystanego miejsca, podział ze względu na wielkość i rodzaj plików, aktywność użytkowników itp.).

Analizator sprzężony jest z aplikacją czuwającą nad bezpieczeństwem sieciowym (Security Advisor), która skanuje system w poszukiwaniu potencjalnych zagrożeń i tworzy raporty sugerujące podjęcie konkretnych działań zaradczych. Oprogramowanie może być skonfigurowane zarówno do zastosowań domowych (mniejsza czułość), jak i firmowych (bardziej restrykcyjne sprawdzanie bezpieczeństwa). Security Advisor nie zastąpi profesjonalnych narzędzi pochodzących od wyspecjalizowanych dostawców, ale może stanowić pierwszą linię ochrony systemu.

Procesy backupu i przywracania kopii systemowych są realizowane w Synology DS2015xs na kilka sposobów. Mogą się one odbywać automatycznie lub manualnie. Kopie zapasowe mogą znajdować się na dyskach wewnętrznych, zewnętrznych (dołączanych np. przez port USB), urządzeniach kompatybilnych z protokołem Rsync lub mogą być przechowywane w systemach pamięci masowych dostawców usług „cloud computing”. Oprogramowanie DS2015xs współpracuje z Amazon S3 i Microsoft Azure, inne rozwiązania „cloud computing” potrzebują zainstalowania dodatkowych rozszerzeń. Synology DSM pozwala na bieżąco monitorować kondycję każdego elementu składającego się na system sieciowy (procesor, pamięć, obciążenie sieci, pojemność dysków, wydajność, zajętość systemu przez uruchamianie indywidualnych procesów itp.). DS2015xs wraz z dołączonym oprogramowaniem jest rozwiązaniem uniwersalnym, dającym znaczną swobodę konfiguracyjną. Sprawnie obsługuje protokoły iSCSI, SMB, NFS przy standardowym obciążeniu. W testach ujawniły się jednak problemy wydajnościowe systemu DS2015xs, które były najbardziej zauważalne podczas losowych prób obciążeniowych z przesyłaniem dużej liczby plików (protokół NFS w środowisku zwirtualizowanym). Można założyć, że część problemów wydajnościowych rozwiązałoby dołączenie pamięci podręcznej w postaci dysków SSD, jednak testowany egzemplarz nie był w nie wyposażony.

Podsumowanie: Synology DS2015xs z pewnością zaspokoi potrzeby użytkowników indywidualnych oraz małego i średniego biznesu. Charakteryzuje je optymalny stosunek ceny do możliwości oraz wydajności. Oferuje również wiele opcjonalnych rozszerzeń, podnoszących efektywność całego systemu.


TOP 200