Pojedynek na NAS-y: QNAP kontra Synology

QNAP TVS-EC880

W odróżnieniu od modelu Synology, QNAP TVS-EC880 jest znacznie większym urządzeniem, mimo iż może obsłużyć taką samą liczbę dysków SATA (osiem). Potężne gabaryty pozwalają zainstalować duże wentylatory, umożliwiające cichszą pracę (w testach nie zauważono jednak znaczących różnic). Sercem modelu TVS-EC880 jest wydajny czterordzeniowy procesor Intel E3-1245 (3,4 GHz) współpracujący z 10 GB pamięci RAM. Urządzenie wyposażone jest w cztery porty 1 GbE i opcjonalne interfejsy 10 GbE (SFP+ lub 10 GBaseT).

Pojedynek na NAS-y: QNAP kontra Synology

QNAP TVS-EC880

Na tylnej ścianie obudowy TVS-EC880 znajduje się port HDMI, dzięki któremu możliwe jest szybkie przesyłanie treści audiowizualnych. W połączeniu z oprogramowaniem HybridDesk Station, urządzenie QNAP można w ten sposób przekształcić w wydajny, centralny serwer mediów. Przy użyciu webowego interfejsu użytkownika HybridDesk Station pozwala na pobieranie muzyki i obrazów wideo ze Spotify, YouTube, TuneIn Radio, centrum multimedialnego Kodi (wcześniej znanego jako XBMC), przeglądarek Chrome i Firefox. Wystarczy wówczas podłączyć QNAP TVS-EC880 do domowego telewizora lub monitora i skorzystać z aplikacji mobilnej, sterującej NAS-em. W ten sposób uzyskamy dostęp do materiałów audiowizualnych przechowywanych zarówno na dyskach lokalnych, jak i w miejscach odległych. Mimo iż takie zastosowanie TVS-EC880 stoi nieco na uboczu pierwotnego przeznaczenia tego urządzenia (firmowe sieci IT, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa), to jest to bardzo ciekawa funkcjonalność i może przyczynić się do wzrostu popularności tego urządzenia.

Zobacz również:

  • Zewnętrzny dysk, chmura czy dysk sieciowy? Jak zadbać o backup
  • Brak miejsca na dysku? Najlepsze metody na zwiększenie pamięci

Testowany egzemplarz zawierał identyczny zestaw pamięci masowych co Synology DS2015xs (sześć dysków twardych Seagate ST6000VN0001, każdy o pojemności 6 TB). Urządzenie nie miało dołączonych dysków SSD (cache), mimo możliwości ich zainstalowania.

Przednia część QNAP TVS-EC880 wyposażona jest w ekran LCD pokazujący podstawowe dane o urządzeniu (adres IP, informacje o stanie pracy, ostrzeżenia itp.). Urządzenie posiada jedno źródło zasilania (brak redundancji).

Tworzenie wolumenów pamięci masowych, obiektów docelowych iSCSI i jednostek LUN (z zaawansowanym maskowaniem LUN), zarówno lokalnie, jak i zdalnie, jest ułatwione i nie powinno stwarzać problemów użytkownikom. Współdzielenie plików odbywa się za pomocą protokołów SMB, NFS i AFP. Autoryzacja użytkowników może być przeprowadzana lokalnie oraz za pomocą Microsoft Active Directory, LDAP, SSH, SNMP. TVS-EX880 może nawet pełnić funkcję kontrolera domeny w sieci Microsoft Windows. W zależności od potrzeb, produkt firmy QNAP sprawdzi się również jako serwer WWW, MySQL, Syslog, RADIUS, TFTP (są wbudowane w urządzenie) oraz jako klient/serwer LDAP, OpenVPN i PPTP.

W odróżnieniu od Synology DS2015xs, rozwiązanie QNAP TVS-EC880 domyślnie wspiera usługi VPN i funkcje antywirusowe. W produkcie konkurencyjnym należałoby dokupić odpowiednie rozszerzenia.

Centrum aplikacyjne TVS-EC880 pozwala uzyskać dostęp do bogatej bazy dodatków, poszerzających funkcjonalność systemu. Znajdują się w niej zarówno narzędzia deweloperskie (np. Ruby on Rails, Node.js, Python), jak i rozwiązania stricte biznesowe (np. vTiger CRM, OpenERP). Dzięki licznym rozszerzeniom TVS-EC880 może pełnić rolę serwera mediów, serwera podcastów, systemu nadzoru wideo itp.

Tworzenie kopii zapasowych, podobnie jak miało to miejsce w przypadku urządzenia Synology, odbywa się w lokalnej sieci lub za pośrednictwem usług przetwarzania „w chmurze” (wsparcie dla Amazon S3 i Elephant Drive). Z łatwością można również dokonać backupu wykorzystując inną pamięć masową QNAP lub jakiekolwiek urządzenie kompatybilne z protokołem Rsync.

Podsumowanie: QNAP TVS-EC880 sprawdzi się wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość działania, niezależnie od ilości przetwarzanych danych. Nie jest dostarczany z niektórymi aplikacjami znanymi z Synology DS2015xs. Wyraźnie brakuje tutaj rozwiązań typu Storage Analyzer czy Security Advisor. Testy pokazały jednak, że jest wydajniejszy (szybki procesor, duża ilość pamięci RAM) i lepiej radzi sobie w środowisku zwirtualizowanym.


TOP 200