Po inwazji na Ukrainę rośnie zapotrzebowanie na usługi VPN w Rosji

Popyt na usługę VPN gwałtownie rośnie - nowe dane pokazują, że w ciągu ostatnich dni użytkownicy z Rosji o 1906% częściej używają VPN-ów. Uciekają w ten sposób od cenzury Putina i chcą wiedzieć, jak naprawdę wygląda rzeczywistość na świecie.

Rosjanie coraz częściej wybierają VPN-y / Fot. Jaunt and Joy, Unsplash.com

Rosjanie coraz częściej wybierają VPN-y / Fot. Jaunt and Joy, Unsplash.com

Jak podaje Atlas VPN, instalacje usług VPN w Rosji wzrosły o 1906% w ciągu ostatnich kilku dni. Użytkownicy chcą zapewnić sobie dostęp do internetu, a także sprawdzać, co dzieje się na świecie.

Sprawdź: Program do nagrywania ekranu

Zobacz również:

  • Najnowsza aktualizacja Windows wpływa na działanie VPN
  • Chiński sklep App Store nie oferuje już tych popularnych aplikacji

Rosja nie nakłada takiego samego poziomu restrykcji internetowych jak Chiny, ale kraj ten już wiele razy był oskarżany o blokowanie dostępu do niektórych usług online, a także ograniczanie dostępu do internetu.

Atlas VPN twierdzi, że wzrost liczby instalacji rozpoczął się 16 lutego br.. Było to w dniu pierwszych cyberataków rosyjskich hakerów na Ukrainę, gdy rosło zagrożenie wojną.

Gdy Rosja rozpoczęła inwazję 25 lutego, instalacje wzrosły o 241% powyżej średniej, a następnie 26 lutego osiągnęły już poziom 1076% powyżej średniej. Później podskoczyły jeszcze do 1906%.

Firma podaje, że zainteresowanie usługami VPN pozostanie na tym poziomie w nadchodzących tygodniach. "Jeśli obecne wydarzenia będą jednak kontynuowane, spodziewamy się, że te liczby jeszcze wzrosną" - informuje Atlas VPN.

Ograniczenia w Rosji mają różny charakter. Oficjalnie mówi się, że chodzi głównie o ochronę obywateli i ograniczanie szkodliwych treści, takich jak samobójstwa czy używanie narkotyków. Przepisy są jednak rutynowo nadużywane w celu cenzurowania krytyki rządu lub administracji lokalnej.

Atlas VPN dodaje, że Roskomnadzor, agencja federalna odpowiedzialna za regulacje dotyczące środków masowego przekazu, wysłała do niektórych z największych dostawców VPN zawiadomienie z żądaniem połączenia się z Federalnym Systemem Informacyjnym (FSIS) w marcu 2019 r. Zrobiła to jednak tylko rosyjska firma Kaspersky.

Zobacz: 7zip

Roskomnadzor od tego czasu wielokrotnie już blokował dostawców VPN, którzy nie spełniają tego żądania. Co ciekawe, korzystanie z usług VPN ciągle pozostaje legalne na terenie Rosji.

Atlas VPN informuje, że opublikował powyższe dane, aby rzucić więcej światła na obecną sytuację. Firma podkreśla, że informacje te nie wpłyną na prywatność użytkowników w Rosji, ponieważ są one całkowicie anonimowe. Dodatkowo firma przekazała bezpłatne subskrypcje dziennikarzom na Ukrainie, aby zapewnić im bezpieczeństwo.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200