7zip to niezbędna aplikacja w każdej firmie

Przeciętny pracownik musi co najmniej kilka razy w tygodniu używać narzędzia do pakowania lub rozpakowywania plików. Najlepszym ciągle pozostaje 7zip.

7zip File Manager

7zip File Manager

Choć system Windows ma już wbudowaną obsługę plików ZIP, to jednak warto zainstalować aplikację 7zip. Dlaczego? Dodaje obsługę innych popularnych formatów, takich jak RAR i 7z. Ma też funkcję szyfrowania, dzięki której możemy zabezpieczyć tworzone archiwa hasłem.

7zip to lider rynkowy

Choć WinZip i WinRAR to nazwy, które z pewnością wielu z nas pamięta, są to narzędzia komercyjne i nie warto ich używać - nękają użytkownika reklamami. Dopiero gdy kupimy wersje płatne (odpowiednio 30 i 29 dol.), problem znika.

Zobacz również:

  • Dell Technologies Forum 2023
  • Zero Trust jest podstawą nowego środowiska pracy

Tymczasem 7zip to oprogramowanie open source. Nie jest to najbardziej nowoczesna aplikacja tego typu, a jej interfejs na pewno nie spełnia standardów UI/UX na 2021 r. Mimo to jest to skuteczne, proste w obsłudze narzędzie, które spełnia swoją rolę bez problemu. No i jest za darmo.

7zip działa na wszystkich popularnych systemach Windows, od XP po 10. Obsługuje też wiele różnych formatów, m.in. 7z, XZ, BZIP2, GZIP, TAR, ZIP i WIM.

7zip ma swojego menedżera plików i szyfrowanie AES-256

Aplikacja 7zip zawiera własnego menedżera plików, którego możemy używać do nawigowania po systemie i wyodrębniania plików. Dodatkowo integruje się z Eksploratorem Windows, umożliwiając łatwe pakowanie/rozpakowywanie plików - wystarczy kliknąć na danym pliku prawym przyciskiem myszy i wybrać odpowiednią funkcję.

7zip - integracja z Windows

7zip - integracja z Windows

Kiedy decydujemy się na spakowanie jakiegoś pliku lub plików, 7zip umożliwia ustawienie hasła i szyfrowanie za pomocą AES-256. Tego typu rozwiązanie warto zastosować np. wtedy, gdy chcemy bezpiecznie przechowywać na dysku dokumenty finansowe czy zeznania podatkowe.

Na koniec warto pamiętać, że jeśli nie możemy instalować na komputerze żadnego oprogramowania, zawsze zostaje jeszcze opcja 7zip Portable. Aplikacja występuje również w tej wersji i działa bez konieczności instalowania jej w systemie Windows. Co więcej, jest na bieżąco aktualizowana i bezpieczna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200