Platformy DWDM

Uzupełnieniem platform optycznych Lucenta są jego unikatowe optyczne przełącznice WaveStar LambdaRouter klasy OXC (Optical Cross Connect), umożliwiające początkowo krosowanie 256 strumieni świetlnych oraz zapewniające docelowo całkowicie optyczne przełączanie do 1024 kanałów.

Niedawno Lucent Technologies podpisał kontrakt z TyCom na dostawę systemu WaveStar OLS 1,6T dla sieci transkontynentalnej TyCom Global Network oraz na świadczenie związanych z tym usług komunikacyjnych. System ten umożliwi bezpośrednie połączenie zachodniej części Stanów Zjednoczonych z Japonią i południową Europą za pomocą kabli światłowodowych położonych na długości ponad 6000 km. W pierwszej fazie Lucent dostarczy system WaveStar OLS 800G (wdrożenie w trzecim kwartale 2002 r.), co odpowiada jednoczesnemu prowadzeniu około 10 mln rozmów telefonicznych lub wysłaniu w ciągu jednej sekundy 160 mln jednostronicowych dokumentów poczty elektronicznej. Po zwiększeniu potrzeb przewiduje się rozbudowę systemu OLS 800G do dwukrotnie większej pojemności - WaveStar OLS 1,6T - nie powodując przy tej okazji żadnych zakłóceń w już przenoszonym trafiku kabla światłowodowego.

Lucent Technologies dostarcza również platformy optyczne ze zwielokrotnieniem czasowym TDM (Time Division Multiplexing), które umożliwiają transmisję głosu, obrazu ruchomego i danych przy użyciu jednego lasera i jednej długości fali świetlnej. Nowością na tym polu jest pierwsza w Europie instalacja i testowanie 40-gigabitowej wersji systemu technologii TDM (OC-768/STM-256) na dystansie 116 km. Instalację przeprowadził Deutsche Telekom, który pomyślnie zakończył testowanie platformy w tym roku. Podczas testów systemu 40G wykorzystano już istniejący, standardowy światłowód jednomodowy (G. 652), który obecnie nadal jest najczęściej używanym typem światłowodu. Pozytywne wyniki testów platformy 40G, o czterokrotnie wyższej przepływności od systemów dotychczas stosowanych, dowodzą że nowa technologia może być stosowana w istniejących sieciach optycznych i działać również na dużych odległościach.

Platformy TransXpress Siemensa

Współczesne platformy optyczne DWDM dostarcza także koncern Siemens pod postacią światłowodowego systemu Infinity MTS, przeznaczonego przede wszystkim do budowy gigabitowych sieci szkieletowych. Za pomocą tego systemu, w pełni zintegrowanego z innymi urządzeniami rodziny TransXpress, uzyskano transmisje bez regeneracji sygnału o zasięgu do 600 km i przepływności do 3,2 Tb/s (80x40 Gb/s lub 160x10 Gb/s) w jednym włóknie optycznym. Do wzajemnego łączenia gigabitowych platform transportowych Siemens proponuje rozbudowany system Unisphere Solutions, umożliwiający kompletowanie sieci nowej generacji z równoczesną integracją transmisji głosu i danych. Oferta ta jest skierowana głównie do usługodawców, stacjonarnych operatorów telekomunikacyjnych, dostawców internetowych i operatorów sieci nowej generacji, którzy zamierzają dostarczać szybki dostęp do Internetu oraz całą gamę usług opartych na protokole IP.

Do okablowania obszarów miejskich koncern Siemensa dostarcza platformę optyczną Metro DWDM, oznaczoną jako TransXpress WaveLine, która w odróżnieniu od klasycznych WDM, przeznaczonych dla dalekosiężnych sieci tranzytowych, została zaprojektowana z myślą o minimalizacji kosztów budowy - a nie o osiąganiu dużych odległości. Przezroczysta platforma TransXpress WaveLine umożliwia transmisję sygnałów w różnych formatach przesyłanych danych (Gigabit Ethernet, Fast Ethernet i sygnałów wideo 270 Mb/s) oraz o wielu przepływnościach dla sieci SDH (155 Mb/s, 622 Mb/s, 2,5 Gb/s, 10 Gb/s). Dzięki swej modularności i skalowalności umożliwia stopniową rozbudowę sieci miejskich: od systemu zbudowanego z kilku kanałów pracujących bez stosowana techniki DWDM dla jedynie kilku węzłów, poprzez pojedyncze moduły realizujące technikę DWDM dla wielu kanałów, do pełnego systemu DWDM pracującego z 64 kanałami i maksymalną liczbą węzłów. Rozbudowa taka może być dokonywana bez konieczności przerywania pracy oraz bez modyfikacji koncepcji funkcjonowania i zarządzania siecią.

Atrakcyjność rozwiązania TransXpress WaveLine polega na przekształceniu konwencjonalnych sieci miejskich przez tworzenie nowej warstwy optycznej oraz uzupełnianie usług oferowanych przez sieci SDH i ATM. Umożliwia to tworzenie miejskich pierścieni szkieletowych o obwodzie do 130 km, tworzących sieci o logicznej strukturze kraty. Utworzona w ten sposób sieć szkieletowa może przykładowo łączyć systemy transmisyjne DWDM o dalekim zasięgu z sieciami miejskimi. Sektorowi biznesowemu WaveLine oferuje gigabitowe łącza DWDM typu punkt-punkt oraz sieci o strukturze gwiazdy dla średnich zasięgów (od 1 km do 20 km).

Najnowszą propozycją Siemensa jest urządzenie TransXpress FOX, mające jednocześnie cechy multipleksera i regeneratora. Nowy produkt wykonany w technologii DWDM, zapewnia transmisję ze zwielokrotnieniem czasowym TDM o podstawowej szybkości 40 Gb/s oraz z łączną przepływnością do 3,2 Tb/s w jednym włóknie światłowodowym. Elastyczne skalowanie multipleksera pozwala na oferowanie usług o szybkościach 2,5, 10 lub 40 Gb/s w jednym kanale optycznym światłowodu. Jest to integralna część koncepcji Siemensa TransXpress Infinity - łączenia terminali i węzłów sieciowych, umożliwiającej realizację dowolnej kombinacji usług z szybkościami 2,5/10/40 Gb/s.


TOP 200