Platformy DWDM

Kolejny rekordowy wynik Alcatel uzyskał w sierpniu 2001, dzięki przesłaniu na odległość ponad 2400 km sygnału optycznego składającego się z 32 długości fal, każda o przepływności 40 Gb/s. Tak wysoką przepływność długodystansową (ponad 1,2 Tb/s we włóknie) ustanowiono przy wykorzystaniu transmisji 40 Gb/s oraz zastosowaniu wzmacniaczy Ramana. Istotnym elementem eksperymentu było optymalne połączenie technologii światłowodowej z zapewnieniem wydajności spektralnej 0,4 b/s/Hz.

Wśród nowych rozwiązań optycznych Alcatela, objętych wspólną nazwą systemów Optinex, znajdują się między innymi systemy DWDM: 1686 WM, 1640 WM, 1696 Metro Span, oraz przełącznice CrossLight. Rozwiązania te mogą współdziałać z wieloma platformami: IP, Frame Relay, SDH, ATM, oraz potrafią multipleksować standardowo kilkadziesiąt kanałów optycznych z możliwością ich rozszerzenia do 240 fal.

Platformy DWDM

Rys.3 Przełącznik optyczny Cross Light (Alcatel)

Całkowicie przezroczysta optyczna przełącznica Cross Light uzupełnia szkielet sieci transmisyjnych o bardziej inteligentne przełączanie optyczne. System ten udostępnia docelowo matrycę o pojemności do 4000 portów i ponad 10-krotnie większą pojemność w stosunku do spotykanych obecnie rozwiązań, a ponadto pozwala na oszczędności w nakładach inwestycyjnych i kosztach operacyjnych. Dzieje się to dzięki możliwości dynamicznego podziału pasma transmisji i odpowiedniemu skoordynowaniu tych pasm między poszczególnymi routerami szkieletu sieci. Docelowo w systemie Cross Light zaplanowano automatyczne rozpoznawanie topologii sieci z dynamicznym przydzielaniem dróg optycznych, także implementację protokołów i funkcji podobnych do obecnie używanych w routerach. Routery szkieletowe są wtedy w stanie nadzorować kanały optyczne DWDM (długości fal) i żądać przydziału dodatkowych kanałów do obsługi przeciążonych relacji.

Platformy DWDM

Dla sieci miejskich Alcatel dostarcza system transmisyjny DWDM Alcatel 1696 Metro Span

Dla sieci miejskich Alcatel dostarcza system transmisyjny DWDM Alcatel 1696 Metro Span, opracowany specjalnie pod kątem specyficznych wymagań stawianym miejskim sieciom szkieletowym i dostępowym, z możliwością tworzenia łączy bez wzmacniaczy optycznych sieci w obrębie miast bądź systemów ze wzmacniaczami dla rozległych sieci metropolitalnych. W systemie Metro istnieje możliwość rozbudowy do 32 kanałów optycznych z dodatkowym wykorzystaniem pasma L. System ma interfejsy optyczne o zmiennej przepływności, akceptujące sygnały SDH w zakresie od 100 Mb/s do 10 Gb/s (STM-1, STM-4, STM-16 i STM-64) oraz pochodzące z innych urządzeń transmisji danych.

Systemy WaveStar Lucent Technologies

Pierwszą platformą optyczną firmy Lucent Technologies, opartą na technologii WDM, był system WaveStar OLS 80G o przepływności "tylko" 80 Gb/s (16 kanałów optycznych o przepływności do 2,5 Gb/s każdy). Szybko pojawił się system WaveStar OLS 400G o maksymalnej przepływności 400 Gb/s, zwielokratniający sygnały o przepływnościach 2,5 Gb/s lub 10 Gb/s. Platforma ta stała się podstawą wielu projektów globalnych, między innymi ogólnoświatowej sieci optycznej OXYGEN (zakończenie instalacji w 2002 r.), łączącej wszystkie kontynenty.

Kolejna wersja wspomnianej platformy to WaveStar OLS 800G, która znalazła się w sprzedaży na początku tego roku. W systemie tym osiąga się maksymalną przepływność 800 Gb/s, zrealizowaną przez zwielokrotnienie 80 kanałów o szybkości 10 Gb/s. System ten, podobnie jak poprzednia wersja, pozwala na zwielokrotnienie również niższych przepływności oraz elastyczne konfigurowanie przepływności kanałów. Możliwość zwielokrotnienia w dziedzinie długości fali w przypadku kabla z ośmioma włóknami daje łączną przepływność traktu światłowodowego, przeznaczonego do budowy optycznych sieci szkieletowych Internetu, do 3,2 Tb/s.

Za pomocą modułów systemu OLS 800G można zbudować dwukrotnie szybszą platformę optyczną - system WaveStar OLS 1,6T (160x10 Gb/s) o przepływności 1,6 Tb/s. Rozszerzenie systemu do tej przepływności uzyskuje się przez wykorzystanie dodatkowej szerokości pasma (pasmo L) i wzrost liczby kanałów optycznych z 80 do 160, przy czym każdy z nich może transmitować dane z szybkością 10 Gb/s. Do przenoszenia tak szerokiego pasma transmisyjnego zastosowano nowy typ wzmacniaczy optycznych klasy L-Band, wzmacniających światło na dotąd nie używanych zakresach częstotliwości optycznych. Najnowsze wersje platform DWDM Lucent Technologies zarówno dalekiego, jak i krótkiego zasięgu umożliwiają również transmisję z protekcją kanałów optycznych. Gwarantuje to podniesienie niezawodności i kontynuowanie procesu transmisji, nawet jeśli w sieci wystąpiło uszkodzenie, którego efektem jest całkowity zanik sygnału optycznego.


TOP 200