Pierwszy na świecie komputer kwantowy działający w temperaturze pokojowej

W Australii zainstalowano komputer kwantowy, który działa w temperaturze pokojowej i lokalnie. Znajdziemy go w Pawsey Supercomputing Research Centre.

Komputer kwantowy w wersji "do domu" / Fot. Quantum Brilliance

Komputer kwantowy w wersji "do domu" / Fot. Quantum Brilliance

Komputer został opracowany przez australijski startup Quantum Brilliance i nie wymaga żadnych egzotycznych metod chłodzenia, aby zachować kwantową spójność. Jest nawet opracowany z myślą o instalacji w typowym systemie szafowym.

Sprawdź: HEIC to JPG

Zobacz również:

  • HPE wspiera badania nad technologiami kwantowymi
  • Microsoft i Quantinuum twierdzą, że otworzyły nowy rozdział w rozwoju komputerów kwantowych

Osiągnięcie temperatury pokojowej zostało odblokowane dzięki podejściu Quantum Brilliance do obliczeń kwantowych. Zamiast bardziej powszechnych łańcuchów jonowych, krzemowych kropek kwantowych lub nadprzewodzących kubitów transmonowych, Quantum Brilliance wykorzystał centra barwne zot-wakancja (NV) w syntetycznych diamentach.

Te centra oznaczają defekty w strukturze diamentu, które mają zdolność fotoluminescencji. Ta z kolei umożliwia odczytywanie "stanów spinu kubitów" (qubits' spin states) na podstawie właściwości emitowanego światła, bez bezpośredniej interakcji z kubitami. Warto dodać, że szereg technik - takich jak pola magnetyczne lub elektryczne, promieniowanie mikrofalowe lub światło - można wykorzystać do bezpośredniej manipulacji spinem elektronowym ośrodka azot-wakancja.

Andrew Horsley, dyrektor generalny Quantum Brilliance, określił tę próbę jako znaczący krok dla firmy na jej drodze do osiągnięcia technologii kwantowej, która jest mniejsza, kompatybilna, bardziej elastyczna i ostatecznie zdolna do działania w każdym środowisku.

"Naszą wizją jest przeniesienie kwantowości z komputerów mainframe do mainstreamu — na potrzeby telefonu komórkowego, samochodu, platformy roboczej lub dowolnego miejsca w pobliżu aplikacji, gdzie jest to potrzebne" — powiedział Horsley. "Ta współpraca jest naszym pierwszym krokiem w kierunku osiągnięcia tego celu".

Obecnie większość prac związanych z obliczeniami kwantowymi jest wykonywana w symulowanym środowisku na platformach takich jak IBM Quiskit i cuQuantum firmy Nvidia. Wdrożenie komputera kwantowego działającego w temperaturze pokojowej pozwoli naukowcom w pełni wykorzystać na miejscu możliwości obliczeniowe, ale też przeprowadzać konserwację. Teraz celem będzie opracowanie procedur diagnostycznych i inżynieryjnych dla tej kwantowo-klasycznej integracji.

Zobacz: Problemy z Messengerem

"Partnerstwo między Pawsey i Quantum Brilliance odegra kluczową rolę w zademonstrowaniu, w jaki sposób możemy dostarczyć klasyczną kwantową skalę mocy obliczeniowej w sposób, jakiego nigdy wcześniej nie widziano" – powiedział Mark Stickells, dyrektor wykonawczy Pawsey.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200