Pieniądz w sieci

Sukces z przeszkodami

Zdaniem Jacka Markowskiego, podstawową przeszkodą we wdrażaniu nowoczesnych rozwiązań informatycznych jest słabość polskiego sektora bankowego, wynikająca z braku standardów i zmieniającego się ustawodawstwa oraz słaba infrastruktura telekomunikacyjna poparta brakiem zdrowej konkurencji operatorów publicznych. Poza tym mankamentem jest to, że zagraniczni dostawcy nadal traktują polskie banki z niedowierzaniem, kwestionując ich umiejętności wykorzystania najnowocześniejszej technologii. Z kolei krajowe firmy nie nabyły jeszcze tak wielu doświadczeń, aby można było obejść się bez wsparcia zachodnich specjalistów. "Wraz z dojrzewaniem rynku przesuwamy się powoli w stronę korzystania z usług firm zewnętrznych i przekazywania im opieki nad częścią infrastruktury" - mówi wicedyrektor departamentu BRE. Do tej pory bank związał się z kilkoma producentami. "Nadal poszukujemy firmy, która mogłaby być naszym strategicznym partnerem w zakresie integracji sieci i systemów" - mówi Dariusz Świątek.

Murowana inteligencja

Do niedawna BRE był typowym bankiem nastawionym na obsługę klientów korporacyjnych, których przychody roczne mieszczą się między 5 a 50 mln USD. Narzędzia informatyczne uczyniły ofertę banku atrakcyjną dla wielu mniejszych przedsiębiorstw oraz wybranej grupy klientów indywidualnych. Kolejnym punktem w strategii banku będzie rozszerzenie działalności na rynku kapitałowym i inwestycyjnym. "Przygotowujemy się do wprowadzania usług, które przełamią monopol zachodnich instytucji finansowych w Polsce" - zapewnia Jacek Markowski.

Wiosną przyszłego roku bank rozpocznie starania o uzyskanie certyfikatu ISO na projektowanie produktów bankowych przy użyciu narzędzi informatycznych. Taki certyfikat posiada największy zagraniczny udziałowiec BRE - Commerzbank AG. Zarząd jest bliski podjęcia decyzji, aby zgodne z normami ISO były wszystkie produkty bankowe. W Departamencie Informatyki BRE mówi się o prawdziwej rewolucji.

Na razie rewolucja w Banku Rozwoju Eksportu związana jest ze zmianą siedziby. Nowy budynek naprzeciwko stołecznego Teatru Wielkiego, w którym mieścić się będzie centrala BRE, ma być " najinteligentniejszym" budynkiem na wschód od Łaby. Od przyszłego roku 700 pracowników BRE będzie w nim codziennie wykorzystywać najnowsze osiągnięcia techniki informacyjnej.

W skrócie

Dzięki informatyce możliwe było stworzenie w Banku Rozwoju Eksportu wielu produktów bankowych. Wdrożenie scentralizowanego systemu bankowego i instalacja ogólnopolskiej sieci rozległej przyniosły zmianę jakościową w zakresie obsługi klientów. We wszystkich oddziałach i filiach banku mogą oni dokonywać dowolne transakcje - nie są "przywiązani" do jednej placówki, w której prowadzony jest rachunek. Narzędzia informatyczne pozwoliły informatykom BRE na wprowadzenie przed trzema laty systemu elektronicznej bankowości BRESOK, z którego korzysta dzisiaj ok. 2300 najważniejszych klientów banku

Przyjęte rozwiązania techniczne

Oprogramowanie

Najważniejszą aplikacją wykorzystywaną w BRE jest system finansowo-księgowy IBS 90 z dostępną online księgą główną angielskiej firmy Winter Partners, pracujący pod kontrolą systemu OpenVMS. Bank Rozwoju Eksportu jest jedną z pierwszych komercyjnych firm w Polsce, które zdecydowały się na wdrożenie hurtowni danych SAS Institute, która ma wspomagać podejmowanie decyzji przez kierownictwo. Współpracuje z nią oprogramowanie SARA do przygotowywania sprawozdawczości bankowej.

Praca centrali banku zorganizowana jest na platformie Windows NT i Novell NetWare. Tam też wykorzystywane są aplikacje biurowe Microsoftu. Biuro maklerskie BRE wykorzystuje scentralizowany system Makler firmy ARAM.

Sprzęt

W BRE pracuje ok. 1500 stacji roboczych i terminali VT połączonych w sieci. Jako węzły sieci pracują komputery VAX, AlphaStation i AlphaServer oraz serwery Hewlett-Packarda. Centralny system bankowy pracuje na komputerach VAX, jednak niebawem zostanie on przeniesiony na nowocześniejszą platformę Digital Alpha. BRE posiada ośrodek, w którym ulokowano zapasowy serwer, uruchamiany na wypadek awarii. Serwery Digitala połączono w klastry, co dodatkowo podnosi poziom bezpieczeństwa systemu.


TOP 200