PCIe 6.0: dyski SSD i procesory zyskają wyższą wydajność. Nowy standard podwaja przepustowość

PCI Express 6.0 zapewni dwukrotnie szybsze transfery danych w przyszłym sprzęcie.

PCI Express 6 trafi na rynek / Fot. Materiały własne

PCI Express 6 trafi na rynek / Fot. Materiały własne

PCI Special Interest Group (PCI SIG) ogłosiła wydanie specyfikacji PCI Express (PCIe) 6.0, która obiecuje podwojenie przepustowości i wydajności energetycznej interfejsów PCIe 5.0 w dzisiejszych procesorach i dyskach SSD.

Sprawdź: Lucky Patcher

PCIe to kluczowa specyfikacja magistrali rozszerzeń używanej do łączenia procesorów i płyt głównych z kartami graficznymi, dyskami SSD i Wi-Fi, a nowa aktualizacja standardu powinna podwoić przepustowość specyfikacji PCIe Gen 5 do szybkości przesyłania danych na poziomie 64 Giga Transferów na sekundę (GT/s).

PCIe 6.0 ma przepustowość 128 gigabajtów na sekundę (GB/s) w jednym kierunku na 16 liniach.

Nowa wersja standardu jest bardziej znaczącą zmianą niż pojawienie się PCIe 4.0 i 5.0, i prawdopodobnie największą w historii 19-letniego standardu. Jest tak za sprawą nowych technologii sygnalizacji, takich jak Pulse-Amplitude Modulation 4 (PAM4) oraz jednostce kontroli (FLIT) kodowania Flow.

Podobnie jak w przypadku poprzednich wersji specyfikacji PCIe, standard PCIe 6.0 będzie kompatybilny z poprzednimi wersjsami. Zapewni więc starszym urządzeniom pracę na nowszych hostach i odwrotnie.

Co ciekawe, urządzenia z interfejsami PCIe 6.0 nie będą dostępne w sprzedaży przez co najmniej kilka lat. Wdrożenie nowego standardu w dużej mierze zależy od dostawców sprzętu. Tutaj warto zauważyć, że sprzęty z PCIe 5.0 nie zyskały jeszcze dużej popularności.

Zobacz: Outlook poczta

PCI SIG wprowadziła standard PCIe 5.0 w 2019 r., a pierwsze dyski SSD z PCIe 5.0 pojawiły się dopiero w grudniu ub.r. Organizacja sugeruje, że pierwsze urządzenia z PCIe 6.0 pojawią się w ciągu 12-18 miesięcy i raczej nie wcześniej.

Nowy standard początkowo trafi raczej do zastosowań korporacyjnych i rządowych. Na pierwsze urządzenia konsumenckie poczekamy zdecydowanie dłużej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200