Oszuści na Amazonie sprzedają dyski SSD o pojemności 16 TB za 100 dolarów

Są ceny, które "brzmią za dobrze, aby były prawdziwe", a także ceny, które "brzmią tak dobrze, że to na pewno oszustwo". Na Amazonie mamy ostatnio do czynienia z tym drugim.

Dyski zewn. SSD - 16 TB za zaledwie 100 dolarów / Fot. Amazon

Dyski zewn. SSD - 16 TB za zaledwie 100 dolarów / Fot. Amazon

Przenośny, zewnętrzny dysk SSD o pojemności 16 TB za mniej niż 100 dol. Czy to możliwe? Zdecydowanie nie. Mimo to na Amazonie można znaleźć tego rodzaju sprzęty.

Sprawdź: Tłumacz polsko-ukraiński

Zobacz również:

  • Windows 11 zauważalnie zwolnił - to wina błędu dysków SSD
  • AWS planuje dużą ekspansję w Europie. Zainwestuje 7,8 mld euro w data center

Serwis ReviewGeek kupił jeden z okazyjnych dysków głównie po to, aby opisać i sprawdzić dla swoich czytelników, czy przypadkiem na Amazonie nie są sprzedawane oszukańcze nośniki.

Okazało się - podczas rozbiórki - że rzekomy "16 TB USB 2.1 M.2 SSD" był w rzeczywistości kartą microSD 64 GB USB 2.0 zainstalowaną na płytce drukowanej działającej jako adapter USB.

Jedynym plusem było to, że fałszywy SSD nie zawierał żadnego oprogramowania malware. Ot, ktoś po prostu oszukuje na pojemności i samym rodzaju nośnika.

Oszuści na Amazonie

Niestety, Tom's Hardware donosi, że Amazon ciągle nie uporał się z tymi oszustami. W sklepie można znaleźć oferty na SSD 16 TB w cenach od 63 do 120 dol. Gdyby dyski SSD były tak tanie, cena za gigabajt wynosiłaby ok. 0,0075 dol. To nierealne, przynajmniej nie na dzisiejsze realia rynkowe.

Oszuści na Amazonie sprzedają dyski SSD o pojemności 16 TB za 100 dolarów

Co jeszcze gorsze, dyski są wysyłane z magazynu Amazon - znajduje się przy nich oznaczenie "shipping from Amazon". To sugeruje, przynajmniej w teorii, że kupujący może liczyć na bezpieczną dostawę, a sprzedający jest zaufanym partnerem Amazonu. Problem jednak w tym, że pracownicy magazynu mogą sprawdzić, że jest to produkt elektroniczny, i że wygląda jak zewnętrzny dysk SSD, ale na pewno nie będą go testować na komputerze, a już tym bardziej rozbierać na części przed wysyłką.

Zobacz: HEIC na JPG

Amazon wcześniej czy później na pewno rozprawi się oszustami i firma nie toleruje takich sprzedających. Warto natomiast uważać, bo czasami może się wydawać, że znaleźliśmy doskonałą promocję, kiedy tak naprawdę to dość dobrze skonstruowane oszustwa.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200