Operatorzy muszą postawić na IP

Nieustannie rosnący ruch internetowy zmusza operatorów do poszukiwania optymalnych metod zwiększania i zarządzania przepustowością, a zarazem zmniejszania kosztów struktury przesyłowej. Wdrażana obecnie platforma IP (MPLS, VPLS) to nie tylko globalna infrastruktura komputerowa, lecz także interaktywna sieć, pozwalająca na komunikowanie się za pomocą różnorodnych terminali z dowolnego miejsca.

Obecnie podstawę funkcjonowania wielu firm stanowi systemowa obsługa networking, umożliwiająca łączenie się przez sieć IP pracującym w trybie online w miejscu pracy czy przemieszczającym się mobilnym pracownikom. I to niezależnie, czy korzystają oni z komputerów stacjonarnych, czy różnorodnych terminali mobilnych (komórka, notebook, netbook, smartfon czy tablet). Wyzwanie jest poważne, bo według przewidywań Cisco Visual Networking Index Forecast, światowy ruch IP (traffic) wzrośnie sześciokrotnie w latach 2007-2012, osiągając w przyszłym roku pół zetabajta (10^21) generowanych pakietów.

Operatorzy muszą postawić na IP

Prognoza globalnego ruchu IP

Docelowa wydajność infrastruktury IP musi spełniać nie tylko bieżące potrzeby klientów, ale i umożliwiać im dalszy rozwój. Zdaniem analityka z Infonetics Research, Michaela Howarda: "Dwie trzecie operatorów oczekuje pełnego połączenia sieci danych i sieci transportowych w jedną platformę, aby można było efektywnie skalować wiele rodzajów ruchu w konwergentnej architekturze sieci IP, a także w optycznych strukturach sieciowych. Takie podejście odciąża routery szkieletowe dla usług IP, gdzie router operatora nie wprowadza zbyt dużej wartości dodanej. Pozytywnym przykładem tego trendu jest udostępnianie usługi powszechnego korzystania z internetu bez ograniczania dostępu i pasma transmisji".

Potrzeby IP rosną

Szkieletowe sieci LAN obsługujące centra danych, a także główne trakty internetowe - zawsze wymagały dużych przepustowości. Systematycznie zwiększa się także liczba użytkowników oraz uruchamianych przez nich aplikacji, które powodują, że zapotrzebowanie na przepustowość w szkielecie również wykładniczo rośnie. Popyt na przepustowość podwaja się przeciętnie co 18 miesięcy, zaś jego zaspokojenie wymaga ogromnych szybkości transportowych, sięgających obecnie 100 Gb/s w szkielecie. Nieco inaczej jest w przypadku połączeń obsługujących serwery i systemy pamięci masowych w centrach danych, gdzie zapotrzebowanie na przepływność podwaja się przeciętnie co 24 miesiące. Te konkluzje były podstawą podjęcia w swoim czasie prac projektowych nad optycznym Ethernetem 40/100 Gb/s, w którym dominuje protokół IP.

Operatorzy muszą postawić na IP

Ewolucja infrastruktury IP

Optyczny transport IP zwiększył nominalną szybkość w szkieletach LAN do 10/40/100 Gb/s, a na długich dystansach operatorzy zaczynają dysponować traktami optycznymi o sumarycznej przepustowości rzędu kilkunastu Tb/s. Taki wzrost przepływności w szkielecie umożliwia bezproblemowe integrowanie różnych aplikacji, w tym łączenie głosu z danymi (VoDATA, VoIP, VoDSL, TDMoIP, telefonię IP) oraz zapewnia efektywny przekaz multimedialnych treści w czasie rzeczywistym. Wyższa przepustowość zwiększa też dostępność sprzętu telekomunikacyjnego poprzez urządzenia optyczne w sieciach nowej generacji NGN (Next Generation Network), opartych na protokole IP (IP NGN). Rozwiązania te w przekazie danych są wydajniejsze od tradycyjnych instalacji SONET/SDH - do niedawna podstawowego transportu w telekomunikacji.

Inteligentna warstwa sterowania, którą operatorzy wprowadzają jako metodę integrowania warstwy optycznej i IP, daje korzyści w postaci samooptymalizującej się sieci oraz podnosi odporność na awarie. Ponadto obie warstwy - optyczna oraz IP - ewoluują w taki sposób, że mogą udostępniać zarówno szybkości 40 Gb/s, jak i 100 Gb/s w skali całej sieci operatora. Do ich poprawnego funkcjonowania jest potrzebny zintegrowany system zarządzania, który zapewni w centrach sterowania siecią kompleksową widoczność oraz interpretację zjawisk zachodzących zarówno w domenach IP, jak i warstwie optycznej.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200