Opcje dla wirtualizacji

W pakiecie jest również wtyczka do narzędzia skryptowego PowerShell, działająca zarówno pod Hyper-V jak i w VMware. System wspiera interakcję z PowerShell, uzyskanie pełnej wiedzy o dostępnych woluminach i weryfikację błędów. Wtyczka wymaga pewnej podstawowej umiejętności programowania, w zamian oferując nadzór nad systemami Windows hostowanymi wewnątrz Hyper-V i VMware.

Compellent posiada jeszcze jedną unikatową rzecz: narzędzie odzyskiwania miejsca na dysku, które omija problem z systemem plików NTFS, bardzo odczuwalny przy wirtualizacji. System plików NTFS jest tak skonstruowany, że zapisuje nowe dane w dowolnym, nieużywanym bloku na dysku zanim skorzysta z bloków zawierających skasowane pliki. Przy normalnym dysku nie ma to znaczenia, ale w przypadku wirtualizacji spowoduje zwiększenie objętości woluminu do granic możliwości. Wspomniane narzędzie szuka bloków będących częściami usuniętych danych i oznacza je jako nieużywane, co pozwoli Windows je nadpisać.

Compellent Storage Center to dobra kombinacja pojemności, wydajności, wyszukanych usług - obojętnie, czy budujemy tradycyjne środowisko SAN, czy wspieramy wirtualizację. Nie jest najtańsze, lecz może być dobrym wyborem.

Dell EqualLogic PS4000

Jest to użyteczny system iSCSI, z ceną zaczynającą się w okolicach 10 tys. USD i 16 dyskami 250 GB SATA. Każdy kontroler ma dwa porty gigabitowego Ethernetu dla iSCSI oraz port zarządzający. Dell oferuje maksymalną konfigurację systemu zawierającą 16 dysków 1 TB. Po zainstalowaniu pierwszego PS4000, dodanie drugiego sprowadza się do włączenia go. Podczas testu konsola administracyjna znalazła drugi system, dodała jego objętość do sumy dostępnego miejsca i była gotowa do równoważenia obciążenia pomiędzy obiema jednostkami.

Tworzenie nowych woluminów oraz ustawianie takich opcji jak replikacja jest bardzo intuicyjne. Tworzenie woluminów z kilku kopii migawkowych również przebiegało szybko i bez problemów. Niestety, uruchomienie więcej niż sześciu maszyn wirtualnych na pojedynczym woluminie spowodowało "przytkanie" systemu, a konkretnie problem z dostępem do dysków.

PS4000 oferuje niewysoką cenę startową, atrakcyjny zestaw usług oraz możliwość rozbudowy (zarówno objętość, jak i wydajność) przez zwykłe dodawanie systemów dodatkowych.

HP StorageWorks 2000fc G2 Modular Smart Array

HP, w odróżnieniu od innych, omawianych tu systemów, używa dysków w rozmiarze 2,5 cala. Pozwala to na umieszczenie 24 dysków w obudowie rozmiaru 2U, podczas gdy tradycyjnie było to 16 dysków w obudowie 3U. Dołączone dyski, to 73 GB 15.000 obr./min SAS, z łączną pojemnością ponad 1,5 TB, przy cenie zestawu rzędu 13 tys. USD. System zawierał dwa kontrolery RAID 4Gbps Fibre Channel, podwójne zasilanie i dobry zestaw usług. Uruchomienie systemu było bardzo intuicyjne, z prostym, obsługiwanym przez przeglądarkę interfejsem i wsparciem dla wirtualizacji. Ogólna wydajność pozwala na sprawne uruchomienie szesnastu maszyn wirtualnych na serwerze VMware bez zauważalnego ograniczenia wydajności.

Pillar Data Systems Axiom 600

Składa się z trzech komponentów: jednostki zarządzającej (Pilot), kontrolera (Slammer) oraz jednostek napędów (Bricks). Podejście firmy do utrzymania i zarządzania jest niezwykłe - zamiast podawać, że dany wolumin to RAID5 z cyklicznym wykonaniem migawek, wybiera się typ aplikacji (na przykład Oracle Database, SQL Server lub VMware ESX hypervisor), a system ustawia resztę opcji w optymalny sposób.


TOP 200