Od źródła do pliku

Planowany jest też cykl szkoleń. Już dzisiaj widać spore zainteresowanie tego typu wiedzą. "Bibliotekarze i archiwiści zdają sobie sprawę, że bez komputerów sens ich dalszej działalności stoi pod znakiem zapytania" - mówi Bogdan Smolka. Zrozumiały to także władze Unii Europejskiej, które dużą wagę przykładają do specjalnego programu Archiwa w Internecie. W wielu krajach powstają specjalne programy digitalizacji dzieł kultury i dziedzictwa narodowego.

"Digitalizacja to dzisiaj najlepszy sposób zabezpieczenia zbiorów" - potwierdza Katarzyna Ślaska z Biblioteki Narodowej w Warszawie. Zdaniem Bogdana Smolki, w lepszej sytuacji są dzisiaj, paradoksalnie, instytucje zapóźnione pod względem technicznych środków zabezpieczania zbiorów. "Ci, którzy wydali duże pieniądze na mikrofilmy, teraz niejednokrotnie tego żałują. I tak wymagają one dalszej obróbki cyfrowej" - podkreśla Bogdan Smolka.

W Polsce na tego typu działania wciąż brakuje środków finansowych. Istnieje szansa, by polskie instytucje skorzystały z funduszy europejskich w ramach przygotowywanego 6. Prog-ramu Ramowego Unii Europejskiej. Naukowcy z Gliwic zamierzają upowszechnić wiedzę na temat możliwości zastosowań nowych technologii multimedialnych, organizując w listopadzie tego roku w Warszawie polską edycję europejskiej konferencji EVA.

Cyfrowe usługi dla społeczności lokalnej

Prace zespołu prof. Konrada Wojciechowskiego zyskają nowy wymiar po uruchomieniu w przyszłym roku w Rybniku Centrum Upowszechniania Technologii Informatycznych. Władze miejskie przeznaczyły na ten cel budynek dawnego szpitala. Projekt jest realizowany wspólnie z konsorcjum śląskich wyższych uczelni. Na 1500 mkw. powstają sale konferencyjne i laboratoria, m.in. do zdalnego nauczania i technik multimedialnych. Fundusze pochodzą z budżetu miasta oraz ze środków Unii Europejskiej. Celem władz samorządowych jest stworzenie, m.in. w związku z restrukturyzacją przemysłu górniczego, zaplecza dla rozwoju działań związanych z nowymi technologiami.

Centrum ma działać na rzecz społeczności lokalnej. Będzie świadczyć usługi na rzecz administracji publicznej, placówkom oświatowym i kulturalnym, a także firmom prywatnym. Mają być organizowane kursy i szkolenia - w zakresie obsługi komputerów, grafiki komputerowej, tworzenia stron WWW. Specjaliści z Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Ekonomicznej w Katowicach i Politechniki Śląskiej będą przygotowywać potrzebne ekspertyzy i opracowania. Pracownicy z Zakładu Teorii Sterowania uzyskają możliwość wykazania się swymi umie-jętnościami w zakresie cyfrowej obróbki i prezentacji obrazów. Zdaniem Bogdana Smolki, tego typu usługi będą zyskiwać coraz większe zainteresowanie zarówno wśród urzędników, środowisk naukowych i kulturalnych, jak i firm czy osób prywatnych, które zechcą zabezpieczyć swoje cenne zbiory.


TOP 200