Od SMS do MMS (część 2)

Motorola zaprezentowała na początku 2002 r. w Cannes przyszłościowy model Motorola A820, integrujący systemy 2G i 3G. Po kilku publicznych prezentacjach telefonu nowej generacji firma rozpoczęła w listopadzie 2002 roku seryjną produkcję pierwszego na świecie aparatu 2G/3G (UMTS), działającego w dwóch trybach. Nowa Motorola A830 może pracować zarówno w sieciach starszej generacji 2G i 2,5G, jak też w sieciach 3G. Oznacza to, że za jej pomocą można odbierać i wywoływać połączenia, nie będąc w zasięgu sieci komórkowej 3G, której naziemna infrastruktura sieciowa dopiero powstaje. Aparat pozwala przesyłać wiadomości multimedialne zawierające przekazy audio i wideo, dołączać opcjonalnie wideokamerę oraz zawiera mechanizm multicall, który pozwala wykonywać więcej niż jedną operację w danej chwili. Dzięki temu w trakcie pobierania z sieci pliku muzycznego telefon nie jest całkowicie zajęty i można prowadzić zwykłą rozmowę. Wśród innych gadżetów zainstalowanych w Motoroli A830 znalazły się: zintegrowany odtwarzacz MP3, odbiornik GPS oraz najnowsze gry. W modelu tym można instalować karty pamięci o pojemności do 256 MB, przeznaczone do przechowywania zawartości multimedialnych. Aparat z wbudowanym przetwornikiem CCD do robienia kolorowych zdjęć (4096 kolorów) wyposażono w obsługę poczty elektronicznej i odtwarzacz MP3, dzięki któremu można słuchać muzyki nie tylko z własnej pamięci telefonu. Do tej pory żaden z dostępnych w sprzedaży telefonów GSM Motoroli nie miał jeszcze wbudowanej funkcji MMS.

Z wprowadzaniem usług MMS nie spieszy się również Alcatel. Firma zapowiedziała jednak ich zaimplementowanie w telefonach komórkowych w bieżącym roku. Zdaniem firmowych specjalistów, lepiej czasem zaczekać na ustabilizowanie się standardu i jego ewentualną korektę, niż zmieniać profil usług multimedialnych w trakcie wielkoseryjnej produkcji.

Spojrzenie w przyszłość

Ponad 60 operatorów sieci w Europie i Azji już oferuje przesyłanie wiadomości multimedialnych, a liczba ta rośnie każdego tygodnia. Droga postępu w telefonii komórkowej prowadzi teraz przez otwarte standardy i współpracę przodujących firm.

Prawie rok temu Nokia poinformowała, że udostępni przemysłowi swoją technologię przesyłania wiadomości multimedialnych w postaci platformy programowej Nokia Series 60, przeznaczoną do telefonów z serii 60. Rozwiązanie Nokii obejmuje platformę MMSC (Multimedia Messaging Center) i bramę Nokia Multimedia Terminal Gateway. Już teraz są dostępne setki aplikacji, podpisano także umowy licencyjne z wieloma producentami telefonów.

Również Ericsson Mobile Messaging Center (MMC) - zgodnie ze standardami ustanowionymi przez WAP Forum i 3GPP - umożliwia operatorom szybkie wprowadzenie MMS do swych sieci, jednocześnie zapewniając kompatybilność z ich obecną infrastrukturą. Proponowane przez firmę kompleksowe rozwiązanie do obsługi wiadomości multimedialnych obejmuje: bibliotekę multimedialną, zawierającą fotografie, obrazy i dźwięki, a także obsługę cyfrowych aparatów fotograficznych i kamer, obsługę cyfrowych asystentów osobistych oraz wiele innych aplikacji.

Technologie komórkowe GSM/EDGE/WCDMA będą nadal wyznaczać światowy standard usług bezprzewodowych. Z tego punktu widzenia, ewolucja od standardu GSM do EDGE i dalej do WCDMA pozostaje najważniejszą drogą rozwoju telefonii komórkowej. W wielu krajach wydano już licencje na nowe pasmo częstotliwości 2 GHz. Większość licencjobiorców wybrała technologię WCDMA, a część z nich jest w trakcie budowy sieci szerokopasmowych 3G. Można oczekiwać, że technologiczna rodzina GSM obejmie około 85 proc. wszystkich użytkowników telefonów komórkowych do 2006 roku.


TOP 200