Od SMS do MMS (część 2)

W standardzie MMS nie zdefiniowano maksymalnej wielkości transportowanych informacji, pozostawiając to operatorom sieci. Zakłada się, że w fazie wprowadzania usługi wiadomości multimedialne MMS będą miały 30-100 kB. Czas dostarczania przesyłki do adresata zależy od wielkości załączonego pliku i szybkości transmisji. Rzeczywista szybkość transmisji w technologii MMS zależy od bardzo wielu czynników i wynosi praktycznie 40-53 kb/s (teoretycznie 171 kb/s) w wypadku GPRS lub 144-384 kb/s (maks. 2 Mb/s) w sieciach 3G/UMTS.

Format MMS umożliwia przekaz wszelkich wiadomości tworzonych w urządzeniach mobilnych: komunikatów głosowych, logo, grafiki, kolorowych obrazów, fotografii, krótkich sekwencji wideo, filmów rysunkowych, kartek elektronicznych oraz tekstów pisanych dowolną czcionką i w dowolnym stylu.

Za pośrednictwem aplikacji MMS użytkownik sieci 2,5G/UMTS będzie mógł odbierać komunikaty tekstowe synchronicznie z sygnałami głosowymi i obrazem, a także transmitować je do innych telefonów komórkowych i terminali mobilnych. Operacje te odbywają się w czasie rzeczywistym (inaczej niż poczta elektroniczna czy komunikaty SMS), czyli bez składowania wiadomości w centrum wiadomości. Zapewniają też pełną interakcyjność, co będzie istotnym elementem bezprzewodowego prowadzenia gier i komunikacji między wieloma uczestnikami rozrywek multimedialnych, znajdującymi się w różnych miejscach. Usługa komunikacyjna MMS pozwala na przekaz załączników zawierających obrazy ruchome kodowane standardowo (JPEG i GIF), a głos i dźwięk w formacie AMR (Audio Modem Riser). Możliwe jest stosowanie innych formatów kodowania: zarówno plików dźwiękowych (MP3, MIDI, WAV), jak i obrazowych (MPEG4, H.263 czy QuickTime).

Od niedawna obserwuje się duży popyt na telefony z obsługą MMS, zawierające wbudowaną kamerę. Tylko Nokia sprzedała w ubiegłym roku ponad milion sztuk modelu 7650 (dane z listopada 2002 r.) - pierwszego w historii firmy aparatu z wbudowanym aparatem cyfrowym. Dzięki zaimplementowanemu edytorowi wkrótce będzie możliwa obróbka fotografii oraz krótkich klipów wideo i audio - rejestrowanych za pomocą wewnętrznej kamery telefonu lub zewnętrznego cyfrowego aparatu fotograficznego (także kamery). Różnorodność sposobów kodowania obrazu i dźwięku dodatkowo utrudnia wymianę plików MMS między telefonami różnych dostawców, mimo że są ustalenia WAP Forum dotyczące podstawowych funkcji w środowisku przekazów MMS. Użytkownicy telefonów niewyposażonych w funkcję MMS nie są jednak całkowicie pozbawieni możliwości odbioru tych wiadomości (nadawać nie mogą). Po przesłaniu wiadomości MMS do takiego telefonu jest w nim odbierany jedynie komunikat SMS z adresem strony webowej, na której znajduje się pełna wiadomość multimedialna.

Natychmiastowa taryfikacja online takich połączeń wymaga nowych, bardziej skomplikowanych systemów bilingowych. Oprócz rozliczania abonenta z zasięgu zrealizowanego połączenia i szerokości dostępnego lub wymaganego pasma trzeba też zliczyć przesyłane dane cyfrowe, odmienne w różnych aplikacjach sieciowych. W nowej infrastrukturze rozwiązania wymaga również sposób poprawnego współdziałania wielu różnych sieci oraz tworzenia nowych stacji bazowych i przekaźników.

Pierwsze telefony z obsługą MMS

Od SMS  do MMS (część 2)

Multimedialne centrum Ericssona

Pierwszy pokaz usługi MMS w technologii GSM/GPRS, przeprowadzony przez firmę Ericsson, odbył się w listopadzie 2001 r. w Wielkiej Brytanii. W Polsce premierowy pokaz działania aplikacji MMS przeprowadziła na łódzkich targach Intertelecom w marcu 2002 roku Polska Telefonia Cyfrowa, we własnej sieci telefonii komórkowej Era GSM. Do prezentacji wykorzystano trzyzakresowe aparaty komórkowe Ericsson T68m, wyposażone w kamerę cyfrową, kolorowy wyświetlacz (8 wierszy, 256 kolorów) i działające w sieciach GSM/GPRS (900/1800/1900 MHz) z dolnym rozszerzeniem pasma EGSM (Enhanced GSM). Mogą one być również wyposażone w interfejs technologii Bluetooth do bezprzewodowej komunikacji z urządzeniami i komputerami stacjonarnymi oraz standardowo zawierają usługę WAP/GPRS dla dotychczasowych klientów sieci.

Od SMS  do MMS (część 2)

Nowy telefon Sony Ericsson P800 z wbudowanym fotoaparatem cyfrowym został wyposażony w kolorowy ekran dotykowy o rozdzielczości 208x320 pikseli

Najnowszy telefon komórkowy Sony Ericsson P800 z wbudowanym fotoaparatem cyfrowym współpracuje z sieciami GSM/GPRS (900/1800/1900). Został wyposażony w kolorowy ekran dotykowy o rozdzielczości 208x320 pikseli oraz miniaturową kamerę cyfrową, która umożliwia wykonywanie i przechowywanie zdjęć cyfrowych w pamięci aparatu. Zarejestrowane zdjęcia można kojarzyć z książką adresową notatnika i przesyłać bezprzewodowo, korzystając z telefonu komórkowego. Model P800 umożliwia także wprowadzenie do pamięci zdjęć lub wideoklipów ze źródeł zewnętrznych (z którymi telefon komunikuje się poprzez moduł Bluetooth) lub z Internetu. Przeglądarka internetowa obsługuje standardy HTML, xHTML, i-Mode oraz WAP. Nowy telefon Sony Ericsson, oparty na platformie Symbian 7.0, umożliwia przeglądanie dokumentów z PowerPointa, Excela czy Worda.


TOP 200