Od SMS do MMS (część 2)

Od SMS  do MMS (część 2)

Trójzakresowa Nokia 7210 to multimedialny telefon MMS z kolorowym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości, wyposażony w radio stereofoniczne FM i obsługujący ściąganie aplikacji Java

Nokia zademonstrowała po raz pierwszy usługę MMS w maju 2002 roku, przy użyciu aparatu Nokia 7650, wyposażonego w kamerę cyfrową o rozdzielczości VGA (640x480 pikseli). Ten dwuzakresowy telefon EGSM 900/1800 z ekranem 176x208 pikseli wyposażono we wszystkie możliwe technologie transmisji: HSCSD, GPRS, Bluetooth oraz IrDA, a także we wszystkie współczesne sieciowe usługi komórkowe: WAP, e-mail i standard MIDI Java - sterowane systemem operacyjnym Symbian. Multimedialną funkcję MMS mają nowe aparaty: Nokia 3510 i 3510i oraz Nokia 6610 i 3650. Jednym z nowszych rozwiązań w tej dziedzinie jest trójzakresowa Nokia 7210 - multimedialny telefon MMS z kolorowym wyświetlaczem o wysokiej rozdzielczości, wyposażony w radio stereofoniczne FM i obsługujący ściąganie aplikacji Java. Telefon GSM/GPRS 900/1800/1900 jest dostępny na całym świecie od trzeciego kwartału 2002 roku.

Niedawno Nokia rozszerzyła ofertę o kilka aparatów z obsługą MMS i dostarcza na rynek łącznie 15 typów multimedialnych telefonów. Telefony MMS mają stanowić ponad połowę wszystkich produkowanych przez firmę aparatów w 2003 roku (przewiduje się sprzedaż 50-100 mln). Aparaty z kolorowym wyświetlaczem i otwartą platformą aplikacji mają umożliwiać powszechne korzystanie z technologii Java oraz udostępniać mobilne rozwiązania do gier - karty pamięci z grami o konsolowej jakości obrazu. Pierwsze Nokia N-Gage, zintegrowane z wieloma już znanymi grami, pojawią się w lutym 2003 roku.

Największą popularność może jednak zdobyć model Nokia 2100, tani i prosty w obsłudze telefon (tekst i głos), zapowiadany na pierwszy kwartał 2003 r. i przeznaczony dla nowych użytkowników w Europie, Afryce, Azji i w rejonie Pacyfiku. Nokia zaprezentowała dwa rozwiązania pozwalające na wykonywanie zdjęć za pomocą telefonów komórkowych. Jednym z nich jest aparat fotograficzny Nokia Observation Camera, umożliwiający automatycznie wykonywanie zdjęć (bez udziału człowieka), zwykle na polecenie przesłane SMS-em. Po odebraniu wiadomości zamontowane urządzenie robi zdjęcie i wysyła je pod numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej podany w wiadomości. Zdjęcia są wysyłane w formacie MMS. Drugim rozwiązaniem jest zestaw słuchawkowy Nokia Camera Headset HS-1C z wbudowanym cyfrowym aparatem fotograficznym, przeznaczonym do telefonów Nokii ze złączem Pop-Port.

Od początku 2003 roku Nokia zapowiada produkcję kolejnych aparatów z usługą MMS: Nokia 5100 (z radiem), Nokia 6100 (najmniejszy), Nokia 6800 (z klawiaturą), Nokia 7250 oraz Nokia 8910i - wszystkie współpracujące z firmową kamerą optyczną Nokia Observation Camera. Duże nadzieje firma pokłada w trójzakresowym modelu Nokia 7250 (GSM900/1800/1900), umożliwiającym globalną komunikację głosową i szybką wymianę danych w sieciach HSCSD i GPRS. Do tworzenia wiadomości multimedialnych będzie przydatny wbudowany aparat CIF, przystosowany do małych ekranów, o rozdzielczości 128x128 pikseli. Wiadomości można wymieniać z aparatami wyposażonymi w funkcję MMS, a także wysyłać je pocztą elektroniczną.

Od SMS  do MMS (część 2)

Podczas swojej premiery usług MMS firma Siemens wykorzystała telefony Siemens S55

Światową premierą usługi MMS w telefonach Siemensa był pokaz na wystawie w Nowym Jorku 21 października 2002 r. (Siemens S55). W Polsce pierwsze egzemplarze aparatów S55 pojawiły się w grudniu ub.r. Inną premierą ICSM (Siemens Mobile) w październiku był pokaz telefonu Siemens U10 trzeciej generacji, pierwszego w ofercie tej firmy aparatu GSM/UMTS opracowanego wspólnie z Motorolą. Pracuje on zarówno w sieciach WCDMA (wideband code division multiple access), jaki i GSM/GPRS 900/1800/1900 MHz. Telefon ma wbudowaną kamerę z możliwością obrotu o180 stopni, która rejestruje obraz wideo z dźwiękiem lub wykonuje zdjęcia. Obsługa wiadomości MMS oraz poczty elektronicznej umożliwia wysyłanie i odbieranie zdjęć, sekwencji wideo oraz muzyki. Dostęp do Internetu przez WAP 2.0 pozwala na transmisję z szybkością 384 kb/s i pobieranie dodatkowych aplikacji Java, ponadto telefon można łączyć z urządzeniami peryferyjnymi przez Bluetooth, USB lub port podczerwieni. U10, wyposażony w 2 MB pamięci, obsługuje strumieniową transmisję wideo w formacie MPEG-4 oraz pliki muzyczne w formatach MP3 i AAC (Advanced Audio Coding).


TOP 200