Nowe produkty na CeBIT 2003

Wideo w sieciach Wi-Fi

Koreański koncern Benq przedstawił prototyp tunera telewizyjnego z interfejsem Wi-Fi 802.11b. Można go wykorzystać do odbioru strumienia obrazów wideo w sieciach bezprzewodowych. Zaprezentowane urządzenie jest wyposażone w zestaw złączy, antenę i kilka diod sygnalizacyjnych LED. Odbiornik firmy Benq umożliwia bezprzewodową transmisję sygnału telewizyjnego z komputera PC, odtwarzacza DVD lub złącza kablowego. Jakość obrazu jest podobna do tej przy odtwarzaniu plików MPEG-4 (słabsza jednak niż w formacie DVD). Odległość odbiornika od nadajnika nie powinna przekraczać 5 m, aby utrzymać maksymalną szybkość transmisji 11 Mb/s. Prezentowane przez Benq urządzenie ma być dostępne w sprzedaży w drugiej połowie roku.

Nie tylko dla operatorów

Siemens przedstawił serię rozwiązań Surpass hiT 7050/7070 umożliwiających budowę modułowej platformy usługowej w sieciach SDH, DWDM i pakietowych. Według przedstawicieli firmy, w porównaniu z obecnie stosowanymi rozwiązaniami, Surpass hiT 7050/7070 pozwalają na 40-proc. obniżenie kosztów inwestycji i 30-proc. kosztów operacyjnych.

Siemens rozszerzył serię rozwiązań do integracji transmisji głosu i danych HiPath o moduł HiPath Meta Directory udostępniający programom zarządzającym i aplikacjom mechanizm odniesień jednakowy dla wszystkich danych wykorzystywanych przez użytkowników oraz mechanizm kontroli aktualności tych danych. Firma udostępniła również zestaw modułów HiPath Security pozwalający na budowę systemów zabezpieczeń i bezpiecznych aplikacji w firmowym systemie telekomunikacyjnym, np. przy wykorzystaniu kart mikroprocesorowych.

Ponadto niemiecki producent zaprezentował nowe oprogramowanie OpenScape.

To aplikacja oparta na protokole SIP umożliwiająca integrację różnych kanałów komunikacyjnych - funkcji głosowych, poczty elektronicznej i systemów typu Instant Messaging.

Przede wszystkim wielofunkcyjność

Kolorowe i monochromatyczne urządzenia z funkcjami drukarek i kopiarek były najważniejszymi nowościami przedstawionymi przez Xerox i Nashuatec. Xerox DocuColor 3535 to obecnie najwydajniejszy model wielofunkcyjnego urządzenia biurowego w ofercie tej firmy. Drukuje ono i kopiuje z szybkością do 35 str./min (także w kolorze). Natomiast nowy, monochromatyczny model Xerox 1010 ma wydajność 101 str./min i jest wyposażony w moduł kolorowego skanera. Urządzenia te są przeznaczone do zastosowań w firmach lub małych zakładach poligraficznych.

Nashuatec przedstawił z kolei nowe modele wielofunkcyjnych urządzeń drukujących w kolorze: DSc224 i DSc232. Są one przeznaczone do zastosowań biurowych, gdzie druk kolorowy jest wykorzystywany tylko okazjonalnie. Według przedstawicieli firmy ceny tych urządzeń są tylko niewiele wyższe od podobnej klasy urządzeń monochromatycznych. DSc224 i DSc232 drukują z prędkością odpowiednio 24/8 i 32/10 str./min (mono/kolor). W Polsce mają być dostępne w kwietniu br. Te same modele są oferowane w kraju pod innymi nazwami firmowymi przez Ricoh i Gestetner.

Bezprzewodowe kamery

Cyfrowe kamery wideo, towarzyszące im akcesoria do łączności bezprzewodowej i urządzenia do zasilania kamer za pośrednictwem Ethernetu to najważniejsze nowości prezentowane przez Axis Communication. Firma przedstawiła m.in. kamerę Axis Panorama PTZ Network. To - według przedstawicieli Axis - pierwsza na świecie kamera o kącie widzenia zbliżonym do 1800. Urządzenie składa się z dwóch zintegrowanych kamer cyfrowych, a dołączone oprogramowanie umożliwia łączenie obrazów w jeden widok panoramiczny lub generowanie obrazów wyświetlanych niezależnie. Firma zaprezentowała też interfejsy i punkty dostępowe IEEE 802.11b przeznaczone do bezprzewodowej komunikacji z kamerami wideo tej firmy oraz urządzenia Power Over LAN pozwalające na ich zasilanie przez Ethernet.

Rozwiązania dla energetyków

Coraz bardziej zainteresowana polskim rynkiem fińska Tekla zaprezentowała na targach CeBIT system Tekla Xpower. To pakiet aplikacji dla dostawców energii elektrycznej zawierający narzędzia GIS, programy do zarządzania dystrybucją energii, wspomagania eksploatacji sieci oraz ich planowania, konstrukcji, konserwacji i utrzymania. Według przedstawicieli Tekla, Xpower można łatwo zintegrować z istniejącymi systemami typu CVIS, ERP i SCADA. Ostatnio firma rozpoczęła promocję tego rozwiązania w Polsce.

Nowa platforma WebLogic

BEA Systems przedstawiła na CeBIT 2003 WebLogic Platform 8.1 - zestaw programów, w skład których wchodzą serwer aplikacji oraz narzędzia integracyjne i programistyczne. Była to europejska premiera tego oprogramowania, łączącego procesy projektowania i integracji aplikacji. Według przedstawicieli BEA platforma ta ma istotnie przyspieszyć modyfikacje i dostosowywanie systemów do potrzeb użytkowników.

Backup z Veritas

Veritas Software zaprezentował na targach CeBIT oprogramowanie do zarządzania pamięciami masowymi, tworzenia kopii zapasowych i odzyskiwania danych. Najnowszym produktem firmy jest - wprowadzony do sprzedaży w lutym br. - Backup Exec 9.0.

To aplikacja do tworzenia kopii zapasowych i odtwarzania informacji z systemów pracujących pod kontrolą Windows.


TOP 200