Nowe produkty na CeBIT 2003

Natomiast mySAP ERP jest nową wersją sztandarowego produktu niemieckiej firmy. Poza zestawem podstawowych modułów systemu R/3 zawiera technologię NetWeaver, umożliwiającą integrację pakietu z innymi systemami zewnętrznymi i wymianę danych z nimi. Udostępnia narzędzia do inteligentnego zarządzania procesami biznesowymi i oprogramowanie do obsługi portali. Według przedstawicieli firmy - pod względem funkcjonalności - mySAP ERP można usytuować między R/3 a mySAP Business Suite.

Dwa niebieskie czytniki DVD

NEC i Toshiba zaprezentowały prototypowe napędy optyczne typu AOD (Advanced Optical Disc), wykorzystujące niebieskie diody laserowe. Dzięki ich zastosowaniu na dysku o standardowej średnicy 12 cm można zapisać do 30 GB danych. Nowa generacja napędów Toshiby ma się pojawić na rynku pod koniec tego roku, a NEC w drugiej połowie 2004 r. Będą one wykorzystywać płyty wielokrotnego zapisu o pojemności do 20 GB lub płyty tylko do odczytu mieszczące 15-30 GB danych. Najważniejszym przewidywanym zastosowaniem napędów z niebieskim laserem jest zapis wideo o wysokiej rozdzielczości.

Format AOD został opracowany przy współpracy NEC i Toshiby oraz organizacji DVD Forum. Ma zastąpić obecnie stosowane systemy DVD. Jest on także konkurencyjny w stosunku do standardu Blu-ray wspieranego przez dziewięciu producentów na czele z Sony. Wykorzystuje również niebieskie diody laserowe i 12 cm dyski optyczne, ale przewiduje jednostronną pojemność zapisu 23, 25 lub 27 GB. Matsushita Electric Industrial (Panasonic) zaprezentowała prototyp napędu Blu-ray. Urządzenie wykorzystuje płyty wielokrotnego zapisu o maksymalnej pojemności do 50 GB.

Zasilanie po Ethernet

3Com przedstawił serię urządzeń PoE (Power over Ethernet) umożliwiających zasilanie elementów sieciowych za pośrednictwem okablowania Ethernet. Są to przełączniki SuperStack 3 Switch 4400 PWR, aparaty telefoniczne NBX IP i bezprzewodowe punkty dostępowe Wi-Fi. Urządzenia z tej serii pojawią się na rynku w kwietniu br. Są one zgodne ze specyfikacją IEEE 802.3af, która ma być ostatecznie zatwierdzona w czerwcu. Przełącznik SuperStack 3 Switch 4400 PWR umożliwia zasilanie do 4 niezależnych urządzeń podłączonych do każdego z jego portów. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość rezygnacji z doprowadzania zasilania do każdego elementu w sieci, a także łatwego wykorzystania zasilacza UPS do ochrony wszystkich urządzeń jednocześnie.

Systemy zasilania za pośrednictwem standardowego okablowania Ethernet zaprezentowały m.in. Nortel Networks, Symbol Technologies i Axis Communication.

Nowe usługi HP

Nową ofertę usług zarządzania obiegiem dokumentów i druku na żądanie przedstawił Hewlett-Packard. Pierwsza z usług to tzw. Business Critical Services. Ma na celu zapewnienie bezpiecznego obiegu ważnych dokumentów w firmie - ich drukowania, skanowania i przechowywania bez obawy, że będą dostępne dla osób niepowołanych. Druga usługa - Infrastructure Services - polega na optymalizacji systemów drukowania, trzecia - Digital Publishing Services - to usługa drukowania, m.in. broszur, materiałów reklamowych i innych dokumentów zgodnie z aktualnym zapotrzebowaniem klienta. Dotyczy to także korespondencji masowej.

Uniwersalny token

Nowy token USB RSA SecurID 6100 wyposażono w interfejs USB. Umożliwia rozszerzanie jego funkcjonalności przez dodawanie apletów Java. Urządzenie współpracuje z oprogramowaniem RSA SecurID Passage obsługującym cyfrowe certyfikaty w środowisku Windows, zapewniającym kontrolę dostępu do aplikacji lub sieci VPN. Zdaniem przedstawicieli firmy, największą zaletą USB RSA SecurID 6100 jest łatwa implementacja. W odróżnieniu od kart mikroprocesorowych nie wymagają one bowiem dodatkowych czytników. Wykorzystują standardowe i powszechnie dostępne złącza USB.

Zintegrowana transmisja

Firma Cisco Systems zaprezentowała nowe elementy platformy ONS 15530 Multiservice Aggregation umożliwiającej m.in. integrację transmisji danych w sieciach SAN, LAN i WAN przy wykorzystaniu jednego kabla światłowodowego i technologii DWDM (Dense Wavelength Division Multiplexing). Przedstawiła też kartę pozwalającą na agregację ośmiu sygnałów ze złączy Fiber Channel, FICON (Fiber Connectivity) lub Gigabit Ethernet, a następnie przesyłanie ich w jednym kanale systemu DWDM o przepustowości 10 Gb/s. Firma zaprezentowała również karty 2,5 Gb/s ITU Trunk umożliwiające agregację sygnałów ze złączy FC, FICON, Gigabit Ethernet i ESCON (Enterprise System Connection) w jednym kanale standardu ITU. Jej przedstawiciele uważają, że jednym z ważnych elementów oferty firmy w przyszłości będą urządzenia do transmisji wideo w sieciach IP.


TOP 200