Nowe produkty na CeBIT 2003

Intel zaprezentował w Hanowerze platformę Centrino i wchodzące w jej skład procesory nowej generacji Pentium M z zegarami 1,3 GHz, 1,4 GHz, 1,5 GHz i 1,6 GHz.

Mobilne procesory

Intel zaprezentował w Hanowerze platformę Centrino i wchodzące w jej skład procesory nowej generacji Pentium M z zegarami 1,3 GHz, 1,4 GHz, 1,5 GHz i 1,6 GHz. Mimo mniejszej częstotliwości, Pentium M mają większą wydajność od dotychczas stosowanych Pentium 4-M. Według Intela Pentium M 1,6 GHz jest o ok. 15% wydajniejszy od Pentium 4-M 2,4 GHz, a dodatkowo jego zastosowanie umożliwia wydłużenie czasu pracy notebooka o 76%.

Centrino jest zestawem układów scalonych zawierającym procesor Pentium M, obsługujący go chipset i855 i kontroler sieci bezprzewodowej IEEE 802.11b - PRO/Wireless 2100. Wprowadzenie tego typu zestawów może mieć ogromne znaczenie dla popularyzacji sieci bezprzewodowych i spowodować, że interfejs 802.11 stanie się standardowym elementem każdego komputera, podobnie jak obecnie USB. Intel przewiduje, że do końca tego roku 30% procesorów dla urządzeń przenośnych będzie sprzedawane w ramach pakietu Centrino. Urządzenia z Centrino zaprezentowali m.in. Acer, Asustek, Benq, Fujitsu Siemens Computers, IBM, NEC, Samsung, Sanyo i Toshiba.

Z kolei AMD przedstawiła pięć niskonapięciowych modeli procesorów Athlon XP-M: 1400+, 1500+, 1600+, 1700+ i 1800+. Są one przeznaczone dla komputerów przenośnych i mają maksymalny pobór mocy nie przekraczający 25 W. Seria ta uzupełnia dwie wcześniej dostępne linie Athlon MP-M typu Desktop Replacement i Standard. Według AMD notebooki z nowymi procesorami mają się pojawić na rynku za miesiąc lub dwa miesiące. Zamierza je wprowadzić m.in. Fujitsu Siemens w modelach Lifebook S2000.

VIA zaprezentowała procesor Mark - zintegrowaną konstrukcję zawierającą układ C3 1 GHz i Pro Savage CLE266. Został on zbudowany przy wykorzystaniu opracowanej przez VIA technologii CoreFusion. Polega ona na łączeniu w jednej obudowie oddzielnie produkowanych układów scalonych. Zdaniem przedstawicieli VIA zaletą takiej modularnej konstrukcji jest możliwość łatwiejszej modyfikacji elementów i skrócenie czasu projektowania procesora. Mark zawiera również zintegrowany układ graficzny i ma znaleźć zastosowanie przede wszystkim w notebookach i komputerach typu Tablet PC lub Smart Display. Pierwsze urządzenia wykorzystujące ten procesor mają się pojawić na rynku na początku drugiej połowy tego roku.

Inteligentne oprogramowanie

IBM zaprezentował oprogramowanie, które pozwala na automatyczne dopasowanie wydajności serwerów do aktualnego ich obciążenia, tzw. Autonomic Computing Software. Rozwiązanie IBM może być wykorzystywane do zarządzania pracą serwerów internetowych lub bazodanowych, zwiększając efektywność dostępu do danych zapisanych na nich, gdy ich obciążenie zmienia się w sposób trudny do przewidzenia. Oprogramowanie to monitoruje pracę serwera i umożliwia jego dynamiczną rekonfigurację - automatyczne zwiększanie lub zmniejszanie wydajności w zależności od aktualnej sytuacji.

Pozwala to z jednej strony na uniknięcie chwilowych przeciążeń, z drugiej, rezygnację z nadmiernej mocy przetwarzania, gdy jest ona niepotrzebna. Na razie nie wiadomo jeszcze kiedy prezentowane przez IBM oprogramowanie pojawi się na rynku. Prawdopodobnie firma wprowadzi je najpierw do pakietu WebSphere Application Server 5 i bazy danych DB2 8.1.

Z kolei Fujitsu Siemens Computers przedstawił koncepcję autonomicznych systemów SysFrame umożliwiających automatyczne monitorowanie, optymalizację i samodzielną konfigurację serwerów, pamięci masowych, urządzeń sieciowych i aplikacji. SysFrame może obsługiwać farmy serwerów Primergy, Primepower, komputery mainframe BS2000, systemy archiwizacji danych CentricStor i inne aplikacje, w tym firmy SAP, które wcześniej zostały przetestowane w laboratoriach FSC. Wykorzystywane przez SysFrame oprogramowanie umożliwia budowę systemów z funkcjami samokonfiguracji i samozarządzania, co - według przedstawicieli firmy - pozwala istotnie zmniejszyć koszty związane z administrowaniem systemów IT.

Nowa odsłona SAP

Niemiecki producent systemów klasy ERP zaprezentował dwa nowe rozwiązania - mySAP Professional Services i mySAP ERP. Pierwszy z nich jest kolejnym modułem pakietu firmy SAP przeznaczonym dla firm oferujących usługi oparte na realizacji określonych procesów biznesowych (np. firm konsultingowych). Wspomaga planowanie, organizowanie, śledzenie i analizowanie procesów biznesowych, w tym również planowanie zatrudnienia i ocenę jego kosztów.


TOP 200