Nowe intelowskie procesory dla serwerów oparte na mikroarchitekturach Haswell i Ivy Bridge

Intel zapowiedział nowe procesory do budowania serwerów, w tym najnowszy układ Xeon E3 (będący pierwszym serwerowym procesorem opartym na mikroarchitekturze Haswell) oraz kolejne, szybsze wersje procesorów Xeon E5 i E7.

Nowy układ Xeon E3 dedykowany jest dla serwerów klasy "low-end" oraz mikroserwerów. Procesor zawiera maks. cztery rdzenie obliczeniowe i jest oparty na mikroarchitekturze Haswell. Większość produkowanych obecnie przez Intel procesorów jest oparta na mikroarchitekturze Ivy Bridge, a mikroarchitektura Haswell pojawi się niedługo w zapowiadanych już przez Intel procesorach Core czwartej generacji.

Intel zapowiada też szybsze układy Xeon E5 i E7, oparte na mikroarchitekturze Ivy Bridge. Układy E5 i E7 są wyposażone odpowiednio w osiem oraz dziesięć rdzeni, i są dedykowane dla serwerów klasy "mid-range" (E5) oraz “high-end" (E7). Firma zapowiada jednocześnie, że w przyszłym roku oba układy będą po ich zmodyfikowaniu bazować na mikroarchitekturze Haswell.

Zobacz również:

  • Wielka inwestycja Atmana w przetwarzanie danych
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI
  • Premiera nowego układu AI firmy Intel

Nowy układ E3 wspiera do 32 GB pamięci systemowej, pobiera 13 W mocy i może posłużyć do budowania serwerów jednogniazdowych. Mikroarchitektura Haswell wspiera funkcjonalność TSX (Transactional Synchronization Extensions), która zwiększa wydajność aplikacje zarządzających bazami danych. Intel nie podał dotąd, czy układ E3 będzie ją również obsługiwać oraz kiedy wejdzie na rynek.

Nowy układ E5 wspiera do 768 GB pamięci systemowej, pobiera (zależnie od wersji) od 60 do 13 W mocy i zastępuje starszy procesor E5 noszący kodową nazwę Romley, jak dotąd najlepiej sprzedający się procesor firmy Intel. Produkt wejdzie na rynek w trzecim kwartale br. Z kolei nowy układ Xeon E7 (który można instalować w serwerach zawierających osiem gniazd na procesory i który wspiera do 4 TB pamięci systemowej oraz pobiera 130 W mocy) pojawi się w ofercie firmy w czwartym kwartale br.

Wszystkie nowe procesory (Xeon E3, E5 i E7) są produkowane z wykorzystaniem technologii 22 nm.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200