Tilera prezentuje 72-rdzeniowy procesor

Tilera wprowadza do oferty 72-rdzeniowy, 64-bitowy procesor oznaczony symbolem TILE-Gx72 (układ typu System-On-a-Chip zawierający zestaw układów I/O oraz kontrolery pamięci) i informuje, że pracuje cały czas nad procesorem zawierającym ponad 100 rdzeni obliczeniowych. Wiadomo już, że 100-rdzeniowy układ będzie wytwarzany przy użyciu technologii 28 nanometrów i będzie obsługiwać pamięci RAM oparte na najnowszym standardzie DDR4 (TILE-Gx72 obsługuje pamięć DDR3).

TILE-Gx72 zawiera 8 portów Ethernet 10 Gb/s (które można skonfigurować jako 32 porty gigabitowe) oraz 6 portów PCI Express. Firma nie ujawnia dokładnej daty ukończenia prac nad 100-rdzeniowym układem, prezentując przy tej okazji inny, gotowy już procesor, który zawiera 72 rdzenie. To układ taktowany zegarem 1 GHz albo 1,2 GHz, przeznaczony głównie do budowania serwerów obsługujących aplikacje typu "cloud computing". Według producenta może on też być instalowany w urządzeniach sieciowych zawierających układy x86, pełniąc w nich rolę koprocesora. Tilera zapowiada, że pierwsze 72-rdzeniowe procesory trafią do rąk producentów systemów obliczeniowych pod koniec br.

Tilera ma już w ofercie procesor oznaczony symbolem Tile-GX36, który zawiera 36 rdzeni obliczeniowych. Wszystkie procesory produkowane przez firmę Tilera mają specyficzną architekturę. Rdzenie komunikują się między sobą za pośrednictwem specjalnej sieci kratowej (architektura mesh), która pozwala im wybierać za każdym razem inną, ale najbardziej optymalną w danym momencie ścieżkę dostępu. Wszystkie układy firmy Tilera wspierają system operacyjny OpenStack oraz różne języki programowania, w tym Java i C++.

Zobacz również:

  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Warto przypomnieć, że inne firmy mają również w swoich ofertach wielordzeniowe procesory, zawierające jednak zdecydowanie mniej rdzeni. I tak Intel zaprezentował w 2010 r. procesor, który zawierał 10 rdzeni obliczeniowych. Z kolei AMD ma w ofercie 16-to rdzeniowy układ CPU. Żadna z nich nie zdecydowała się jednak na procesory zawierające kilkadziesiąt rdzeni, oferując za to dodatkowe układy wspierające pracę podstawowej jednostki CPU, czyli koprocesory. Intel ma np. w ofercie 60-cio rdzeniowy koprocesor Xeon Phi.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200