Oracle przebudowuje ofertę, prezentując pierwszy serwer linii M z procesorem SPARC

Oracle zapowiedział kolejne serwery linii T i zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami zaczął przebudowywać ofertę, prezentując swój pierwszy serwer linii M oparty na układach SPARC, zastępując tym samym dwie rodziny uniksowych serwerów jedną, opartą na tej samej architekturze.

Oracle ma obecnie w ofercie dwie rodziny uniksowych serwerów: serwery linii T oparte na procesorach SPARC oraz serwery linii M oparte na produkowanych przez Fujitsu procesorach SPARC64. Firma wprowadza obecnie do oferty pierwszy serwer linii M, który zawiera układy SPARC, a nie SPARC64.

Nowy serwer linii M nosi nazwę M5-32. To komputer SMP (Symmetric MultiProcessing) oparty na nowym, sześciordzeniowym procesorze SPARC M5, w którym można zainstalować do 32 TB pamięci systemowej. Procesor SPARC T5 ma inną budowę niż procesor SPARC M5. Główna różnica polega na tym, że układ T5 zawiera mniej rdzeni niż układ M5, ale Oracle instaluje w nim w to miejsce sześć razy większy bufor Level 2 na dane.

Zobacz również:

  • Akcje Intel spadają - winna rosnąca konkurencja w AI
  • Większa wydajność nie oznacza większego TCO

Oracle zapowiada jednocześnie cztery kolejne serwery linii T oparte na nowym procesorze SPARC T5: jeden jednogniazdowy serwer kasetowy (SPARC T5-1B; kaseta zawiera 16 gniazd DIMM w których można instalować do 256 GB pamięci systemowej DDR3) oraz serwery stelażowe zawierające dwa (SPARC T5-2), cztery (SPARC T5-4) oraz osiem (SPARC T5-8) gniazd na układy CPU. Są to systemy obliczeniowe klasy średniej (mid-range) oparte na układach SPARC T5, które zawierają 16, czyli dwa razy więcej rdzeni obliczeniowych niż układy SPARC T4.

W ofercie firmy znajdują się dalej serwery zawierające procesory Fujitsu SPARC64. Pozostaje pytanie, czy Oracle będzie je modyfikować, czy też zdecyduje się opracować kolejną wersję serwera linii M opartego na układach SPARC, tak jak w przypadku serwera M5-32. Na koniec warto przypomnieć, że Oracle ma cały czas w swojej ofercie również serwery x86.

Serwery stelażowe SPARC T5-2, SPARC T5-4 i SPARC T5-8) kosztują odpowiednio od 53 948 USD, od 147 992 USD i od 268 314 USD. Serwer kasetowy SPARC T5-1B został wyceniony na 25 862 USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200