Near Field Communication przyszłością komórek?

Środowisko działania

Na wstępie było również wspomniane, że aby technologia NFC została wdrożona, niezbędne jest całe środowisko. Pierwszym jego elementem jest czytnik. Ze względu na to, że w Europie technologią wiodącą wśród systemów bezdotykowych jest MiFare, aby projekt NFC odniósł sukces, musi wspierać MiFare. Poza samymi czytnikami konieczne jest stworzenie pozostałych elementów ekosystemu NFC. Dobrze ilustruje to rys. 5.

Near Field Communication przyszłością komórek?

Rys.5 Ekosystem NFC

Największym więc problemem jest zgranie kilku podmiotów w całość, z tego też względu powstała rola Zaufanego Administratora Usługi, który łączy te firmy (operatora oraz dostawców usług).

Podsumowanie

Technologia NFC w Europie jest jeszcze niedojrzała. Odbyło się kilka testowych wdrożeń we Francji i w Niemczech. Mimo że w Europie technologia jest rozwijana, w Japonii jest już ok. 32 mln telefonów wyposażonych w NFC (własne rozwiązanie firmy Sony), gdzie wykorzystywana jest głównie do odczytywania informacji umieszczonej w postaci tagów bezdotykowych, m.in. na plakatach reklamujących np. film (w tym wypadku telefon działa jak czytnik).

Można by mnożyć zalety NFC zarówno w przypadku płatności mobilnych, jak i w przypadku wykorzystania tej technologii np. w transporcie publicznym. W transporcie publicznym nareszcie realnym stałoby się zdalne doładowanie biletu (przy użyciu OTA), logując się np. do strony internetowej. Wydaje się zatem, że NFC będzie pieśnią przyszłości i nowym krokiem w technologii mobilnej.

Polecamy także:

SIM - odkrywamy tajemnice

Zdalne zarządzanie kartami SIM

***

Autorem tekstu jest Bartłomiej Nowiński.


TOP 200