Narzędzia cyfrowe mile widziane, ale firmy są nimi przeciążone

W wielu firmach pracownicy wykorzystują tak dużo różnych narzędzi cyfrowych, że w rezultacie produktywność jest niższa, a praca - utrudniona.

Narzędzia cyfrowe - uwaga, aby nie przesadzić / Fot. Unsplash.com

Narzędzia cyfrowe - uwaga, aby nie przesadzić / Fot. Unsplash.com

Różnorodność i wybór nie zawsze są lepsze - zwłaszcza w przypadku oprogramowania. Jak podaje Personio, firma dostarczająca oprogramowanie HR dla sektora MŚP, z jej nowego raportu wynika, że zbyt duże pole wyboru prowadzi do ograniczeń i niższej produktywności.

Zobacz: Podstawy z Pythona

Zobacz również:

  • Cyberataki mają być łatwiejsze do wykrycia
  • Firmy w Polsce wydają na transformację cyfrową do 5 proc. rocznych przychodów
  • Nowe dyski twarde WD oferują rekordowe pojemności

Firma przeprowadziła badanie wśród 500 dyrektorów i menedżerów HR, a także w gronie 2000 pracowników z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Okazało się, że ponad jedna trzecia (37%) ankietowanych żongluje zbyt wieloma narzędziami cyfrowymi. Z kolei 36% stwierdziło, że użytkowanie różnych narzędzi zakłóca ich przepływ pracy.

Co jest rozwiązaniem problemu? Personio wskazuje, że firmy powinny dokonać obiektywnej oceny sytuacji i usprawnić swój arsenał z narzędziami. Rzecz sprowadza się do wyboru rozwiązań, które są faktycznie niezbędne. Z pozostałych warto zrezygnować, a także wybierać takie systemy, które mają w sobie wiele funkcji i niejako zastępują inne narzędzia (np. Microsoft Teams).

Narzędzia cyfrowe - uwaga, by nie przesadzić

Pandemia Covid-19 sprawiła, że mnóstwo firm przeszło na pracę zdalną. To oczywiście wiązało się z wdrożeniem odpowiednich narzędzi do współpracy online, komunikacji, przesyłania plików, trackowania zadań itp. Jak czytamy w raporcie, od marca 2020 r. prawie połowa (44%) ankietowanych stwierdziła, że wzrosła liczba narzędzi cyfrowych stosowanych w ich firmach.

Sprawdź: DuckDuckGo

Przeciętnie firmy używają sześciu różnych narzędzi tylko do zadań związanych z zarządzaniem ludźmi. W przypadku większych przedsiębiorstw liczba ta wzrasta do ośmiu.

Według jednej czwartej (25%) ankietowanych żonglowanie różnymi narzędziami jest źródłem frustracji, podczas gdy 24% stwierdziło, że znacznie obniża produktywność.

Personio sugeruje, że nadszedł czas, aby firmy ponownie oceniły, które narzędzia dodają wartości, a które nie. Warto wprowadzić odpowiednie optymalizacje i uprościć pracę. Dodatkowym atutem będą oszczędności kosztów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200