NGN - u progu sieci następnej generacji (cz. 2)

NGN - u progu sieci następnej generacji (cz. 2)

Sygnalizacja serwerów telefonicznych NGN

Koncepcja rozwiązania ENGINE jest realizowana wokół serwerów usługowych, których przedstawicielem jest serwer telefoniczny TeS. Serwer ten - spełniając istotne funkcje sterujące - zapewnia obsługę sygnalizacji wywołań telefonicznych, realizację połączeń głosowych, usług PSTN/ISDN oraz inteligentnych usług IN, a także generuje informacje do systemu rozliczeniowego. Za jego pośrednictwem uzyskuje się wszelkie informacje i komunikaty niezbędne do pracy całego systemu. Serwery aplikacji, znajdujące się w warstwie usługowej sieci, udostępniają funkcje usługowe przez otwarte interfejsy sieci. Dzięki temu jest możliwa współpraca w zakresie wszelkich usług komunikacyjnych z innymi sieciami dołączonymi przez bramy medialne MGW.

Softswitch Lucent Technologies

Rozbudowana platforma komutacyjna Lucent Softswitch (LSS) - oferowana początkowo przez firmę jako sposób nowoczesnej sygnalizacji w sieciach telekomunikacyjnych - wykorzystuje koncepcję NGN do tworzenia rozproszonej platformy programowej sieci komutacyjno-sterującej. Sam pomysł dekompozycji funkcji sieci telekomunikacyjnej nie jest nowy, gdyż został zapoczątkowany przez wydzielenie niezależnej warstwy usługowo-aplikacyjnej dla firmowych sieci inteligentnych IN. Teraz jednak jest to całkowicie nowe rozwiązanie, w żadnym stopniu nie korzystające ze sprzętu i oprogramowania klasycznej cyfrowej centrali 5ESS Lucenta, będącej sztandarowym produktem firmowym. Koncepcja Lucent Softswitch opiera się na rozproszeniu monolitycznego systemu komutacyjnego i wydzieleniu z niego niezależnych warstw: aplikacyjnej, sterującej i komutacyjnej.

Warstwa sieciowa softswitch, podzielona na część dostępową, agregacji i szkieletową, jest zdolna do przenoszenia ruchu i usług z protokołem IP pomiędzy każdym z punktów końcowych. Zastosowana technika dostępu szerokopasmowego ułatwia świadczenie usług IP, a protokoły niższego rzędu (ATM lub MPLS) zapewniają transport ruchu IP o zdefiniowanej jakości.

Architektura NGN Lucenta umożliwia kontrolę i zarządzanie jakością (QoS) w sieci IP w każdej warstwie, kluczową zaś rolę w tym miejscu pełni ruter usługowy IPSS SpringTide. Za pomocą tego rutera można zarządzać jakością usługi odrębnie dla konkretnego użytkownika i indywidualnie dla każdej aplikacji. W ten sposób możliwe jest skojarzenie atrybutu technicznego, jakim jest poziom jakości ruchu IP w sieci (charakteryzowany przez wartość QoS), z usługą bądź aplikacją działającą w wyższych warstwach sieci.

Platforma Lucent Softswitch spełnia funkcję łącznika między siecią pakietową IP/ATM a klasyczną siecią komutowaną wykonaną w technologii TDM. Tym samym platforma zapewnia obsługę użytkowników z telefonami IP (stosujących aparaty i urządzenia z protokołami H.323 lub SIP), a także współpracuje przez interfejs H.248/Megaco z bramami dostępowymi klasy AMG (Access Media Gateway) dla klientów pozostałych.

Dla tradycyjnych abonentów przyłączonych przez systemy komutacyjne TDM platforma Softswitch generuje sygnalizację SS7, niezbędną do łączenia użytkowników przez centrale telefoniczne.

Firma Lucent, aktywnie uczestnicząc w pracach standaryzacyjnych, współpracuje z wieloma dostawcami oprogramowania usług abonenckich, wykorzystując otwarte interfejsy API (Application Programming Interface). Umożliwia w ten sposób odtworzenie w nowym środowisku większości tradycyjnych usług abonenckich - z możliwością ich integrowania z przyszłymi rozwiązaniami technicznymi.

NGN - u progu sieci następnej generacji (cz. 2)

Ewolucja sieci Lucenta

W firmowej propozycji NGN Lucent Softswitch zintegrowano wiele elementów - od sterownika bramy medialnej MGC (Media Gateway Control), poprzez styk do sieci SS7 (funkcja SG) i funkcję nadzorcy GK (Gatekeeper), aż po zintegrowanie w ramach jednej platformy szeregu funkcji usługowych. Logiczna integracja najważniejszych funkcji systemu niekoniecznie oznacza przy tym integrację fizyczną. W uzasadnionych przypadkach jest możliwe geograficzne rozproszenie platformy sprzętowej - co dodatkowo zabezpiecza sieć przed niepożądanymi skutkami zdarzeń, takich jak klęski żywiołowe czy katastrofy budowlane.

Dzięki takiemu rozwiązaniu platformy Lucent Softswitch oferowane przez system funkcje mogą być różnorodne, w zależności od konkretnej implementacji u konkretnego dostawcy. Niektóre wersje koncentrują się jedynie na zapewnianiu sterowania bram medialnych MGW, zapewniając jedynie współpracę z siecią sygnalizacyjną SS7 inne często korzystają z modułu nadzorcy dla telefonii głosowej VoIP z protokołem H.323 lub SIP.


TOP 200