NGN - u progu sieci następnej generacji (cz. 2)

Oferowana od lat firmowa technologia Tag Switching - do przełączania i trasowania połączeń sieci szkieletowej - została niedawno zastąpiona standardowym przełączaniem wieloprotokołowym MPLS (Multiprotocol Label Switching) - stając się podstawową platformą MPLS do tworzenia sieci i usług wirtualnych VPN (Virtual Private Network) w szkielecie z protokołem IP. Wśród najnowszych sieciowych rozwiązań Cisco zwraca uwagę szereg skalowanych przełączników brzegowych IP serii Cisco 10000 Series Edge (10005, 10008), operujących także jako rutery. Wyposażone w wiele współczesnych funkcji sieciowych - takich jak: trasowanie MPLS, bezpieczeństwo IPsec, tworzenie sieci wirtualnych VPN czy gwarantowany poziom usług QoS - tworzą inteligentne węzły, w których jest zlokalizowana cała strona usługowa sieci pakietowej.

Inną grupę przełączników z funkcjami trasowania stanowi seria Cisco 7300, przystosowana do bezpośredniej współpracy z platformami optycznymi szkieletu sieci. Z kolei do tworzenia metropolitalnych i rozległych połączeń internetowych firmowym rozwiązaniem Cisco jest szereg szybkich ruterów serii Cisco 7600 (7603, 7606, 7609), wyposażonych we wszystkie możliwe standardy interfejsów IP oraz interfejsów optycznych o dużych przepływnościach (do 256 Gb/s).

W rozwiązaniach szkieletowych jest dostępna także seria gigabitowych i terabitowych przełączników/ruterów Cisco 12000 Series (12008, 12012, 12016) o różnych przepływnościach maksymalnych (do 5 Tb/s), przeznaczona do współpracy z siecią IP. Nowe przełączniki są przystosowane nie tylko do tradycyjnego przekazu punkt-punkt, ale również do ruchu rozsiewczego, używanego w realizacji transmisji radiowych i telewizyjnych przez Internet. W powiązaniu z funkcją gwarantowanej jakości (QoS) umożliwiają one wszelkie transmisje multimedialne (telefoniczne, radiowe, telewizyjne).

ENGINE Ericssona

NGN - u progu sieci następnej generacji (cz. 2)

Elementy sieci wielousługowej NGN (ENGINE) Ericssona

Firmowym rozwiązaniem Ericssona do tworzenia NGN jest platforma cyfrowa ENGINE, umożliwiająca migrację sieci z komutacją kanałów do wielousługowych sieci pakietowych ATM o multimedialnym charakterze transmitowanych danych. Rozwiązanie, przez migrację w kierunku jednej sieci szerokopasmowej, pozwala doposażyć praktycznie każdą sieć pakietową w elementy i współcześnie wymagane usługi. Zróżnicowanie tych usług polega jedynie na implementacji nowych serwisów w istniejącym serwerze lub instalacji kolejnego specjalizowanego serwera usługowego w sieci wielousługowej, której oferta jest oparta na relacjach klient/serwer.

Pod nazwą ENGINE kryje się zarówno rodzina tych produktów, jak i różne proponowane konfiguracje wielousługowej sieci telekomunikacyjnej, tworzonej dla operatorów sieci przewodowych. Struktura sieci ENGINE w koncepcji softswitch składa się z podstawowego serwera telefonicznego TeS (Telephony Server), sterującego połączeniami telefonicznymi w sieci szkieletowej, oraz firmowych bram medialnych AXD 301, zbudowanych na bazie przełączników ATM - kontrolujących transmisję pakietową. Na obrzeżu sieci są instalowane podobne, lecz mniejsze przełączniki brzegowe AXD 301, pełniące funkcje bram dostępowych, oraz wielousługowe węzły AXD 311 - do łączenia z innymi sieciami. Usługi czasu rzeczywistego zapewniają rutery z protokołem IP, takie jak AXI 540, wyposażone w funkcje wieloprotokołowego trasowania MPLS. Niewielki ruch pakietowy zewnętrznego pochodzenia jest włączany przez bramy dostępowe klasy IAD (Integrated Access Devices) za pośrednictwem urządzeń AXD 321, integrujących głos z danymi.

W nowej strukturze sieci wyróżnia się trzy warstwy: aplikacji, sterowania i transportową. Warstwa transportowa przenosi właściwą treść od nadawcy do miejsca przeznaczenia - niezależnie od używanych aplikacji (połączenie telefoniczne, sesja WWW, transmisja internetowa, wideokonferencja czy film) - przez bramy medialne MGW znajdujące się na brzegu sieci pakietowej. Obecnie w szkielecie sieci warstwy transportowej występują dwie technologie transmisji pakietowej: IP oraz ATM (IP/ATM). Wprowadzenie do szkieletu sieci technologii IP/ATM pozwala dostarczać pakiety usług internetowych z zagwarantowaniem ich jakości. Sieć szkieletowa (ATM) zapewnia przenoszenie ruchu IP (Internet), a dzięki protokołowi MPLS daje możliwość integrowania usług transmisji głosu, danych i multimediów w jednej sieci telekomunikacyjnej.

Warstwa sterowania oparta na serwerach dostarcza sygnalizacji i sterowania przełącznikami ATM (AXD 301) na zasadzie Master-Slave: serwery stanowią o inteligencji systemu, natomiast przełączniki działają jak klienci, realizując odpowiednie połączenia. Niektóre przełączniki sieci ATM - doposażone w odpowiednie oprogramowanie - pełnią funkcję dostępowych bram medialnych MGW jako firmowe bramy AXD 311, łączące szkielet sieci z innymi sieciami pakietowymi (FR, X.25). Cała inżynieria ruchu pakietowego znajduje się jednak w serwerach, które są odpowiedzialne za właściwe trasowanie dróg połączeniowych na podstawie otrzymanej sygnalizacji (protokoły H.248) oraz znajomości topologii podległej im sieci. Pojedynczy węzeł można skalować w zakresie przepływności od 10 Gb/s do 2,5 Tb/s.


TOP 200