NGN - stale następna?

IMS to wielousługowa platforma telekomunikacyjna, oparta na protokole SIP (Session Initiation Protocol). Umożliwia szybkie (i stosunkowo tanie) wdrażanie nowych usług dodanych, takich jak: IM (Instant Messaging), push-to-talk, wideo streaming, wideokonferencje, wiadomości multimedialne, informacja o dostępności itp. Jako główny składnik przyszłych sieci telekomunikacyjnych, IMS może współistnieć lub tworzyć popularne usługi i systemy multimedialne (telewizja interaktywna - IPTV, telefonia internetowa - VoIP, dostęp szerokopasmowy, sieci bezprzewodowe, optyczne, Fixed-Mobile Convergence).

Według analityków Informa Telecoms & Media w 2012 r., wartość światowego rynku IMS będzie wynosić 8,3 mld USD. Inni eksperci przekonują jednak, że tak optymistyczne prognozy są przeszacowane, przede wszystkim przez niedawne zawirowania na rynkach światowych i cięcia kosztów w wielu firmach. Budowanie sieci NGN opartych na IMS jest najdroższe, ale równocześnie daje najwięcej możliwości.

Polecamy: Jak oszczędzać energię w centrum danych? Pięć rad prosto od Google

Sieci NGN to nowa jakość telekomunikacji, ale także nowe wyzwania, przed którymi staną operatorzy. Migracja w stronę sieci następnej generacji nie może oznaczać pogorszenia jakości usług już dostępnych. W tradycyjnych sieciach zasoby na połączenia głosowe, transmisję danych czy treści multimedialnych były od siebie w znacznym stopniu niezależne. Sieć IP nie rozróżnia zaś rodzajów transmitowanych usług, co stwarza konieczność wypracowania mechanizmów QoS (Quality of Service), które "czuwałyby" nad istniejącymi sesjami. Zapewnienie wysokiej jakości usług w sieciach NGN-IP może być realizowane na kilka sposobów. Najprostsze, ale w dłuższej perspektywie bardzo drogie rozwiązanie to przewymiarowanie sieci (overdimensioning). Koncepcja ta zakłada wykupienie jak najszerszego pasma, które - przynajmniej według prognoz - wystarczy do obsługi sieci. Trzeba jednak pamiętać, że nie da się rozszerzać przepustowości kanału w nieskończoność (aspekty techniczne i finansowe), a z czasem i w takiej sieci może dojść do przeciążeń.

Innym rozwiązaniem jest sztywna rezerwacja pojemności (capacity reservation) dla poszczególnych typów usług. Nie można tego jednak nazwać optymalnym pomysłem, ponieważ przy niskim ruchu zasoby sieciowe nie będą wykorzystane, a przy wysokim sieć może po prostu odrzucać kolejnych logujących się użytkowników.

Ostatnią, najbardziej interesującą ideą jest priorytetyzacja ruchu (traffic proritizing), czyli dynamiczne przydzielanie zasobów tam, gdzie jest to niezbędne. Mimo że rozwiązanie to wymaga wdrożenia dodatkowych narzędzi w sieci IP, pozwala utrzymać odpowiednią jakość sesji, co jest szczególnie istotne w przypadku na przykład rozmów VoIP czy innych usług realizowanych w czasie rzeczywistym.

Polecamy: Analizatory sieci - monitoring i bezpieczeństwo

NGN-IP oznacza także zmiany modeli opłat za korzystanie usług, problemy z rozpisaniem odpowiednich umów międzyoperatorskich, potencjalne problemy wynikające z braku standaryzacji budowy poszczególnych elementów sieci IP, czy wreszcie konieczność zmian w Prawie telekomunikacyjnym. W większości krajów Unii Europejskiej trwają obecnie dyskusje, powstają liczne opracowania i zarysy projektów na tematy związane z NGN-IP.

NGN - stale następna?

TOP 200