NGN - stale następna?

W Europie już niedługo

Pod względem wdrażania nowoczesnych sieci NGN wiodącym krajem Starego Kontynentu jest Wielka Brytania. British Telecom (BT) ma zamiar zakończyć proces przekształcania całej infrastruktury (IMS) do 2013 r. Budowa sieci 21CN trwa od ponad 5 lat i ma pochłonąć 10 mld funtów. Tak gigantyczne pieniądze przybliżają nieco obraz tego, czym może być całkowita modernizacja sieci narodowego operatora telekomunikacyjnego. W inicjatywę tę mocno zaangażowany jest brytyjski regulator, który na bieżąco śledzi postęp prac i przeprowadza rozmowy dotyczące planów, produktów i przyszłych usług. Aby wesprzeć budowę NGN-IP w Wielkiej Brytanii zostało powołane forum NICC (Network Interoperability Consultative Committee), które od stycznia 2008 r. działa w pełni niezależnie (wcześniej podlegało regulatorowi). W skład stowarzyszenia wchodzą zarówno operatorzy, jak i producenci sprzętu (Alcatel-Lucent, Ericsson) czy dostawcy treści. Wśród najważniejszych kwestii, które są omawiane podczas spotkań, wymienia się ustalenia techniczne z zakresu połączeń międzyoperatorskich i kooperacji między sieciami.

Polecamy: Przyszłość sieci jest płaska

BT systematycznie wymienia także kable miedziane na światłowody (FTTB, FTTH, FTTC), by dotrzeć do jak największej liczby użytkowników i oferować im zaawansowane usługi. Przedstawiciele operatora szacują, że roczne oszczędności z tytułu dalszego nieeksploatowania starej sieci PSTN wyniosą miliard funtów.

Niemcy to kolejny kraj zachodniej Europy, który już niebawem doczeka się własnej sieci NGN. Deutsche Telekom (DT) ogłosił, że planuje zakończenie prac wdrożeniowych już za rok. Podobnie jak miało to miejsce w Wielkiej Brytanii, ważną rolę w powodzeniu całego projektu odgrywa tamtejszy regulator - BNetzA. Przedstawiciele urzędu wskazują, że coraz istotniejsze stają się kwestie związane z rozliczeniami międzyoperatorskimi w sieciach NGN-IP. Już w 2005 r. w Niemczech powstała grupa robocza "Framework Conditions for the Interconnection of IP-based Networks", której zadaniem było opracowanie scenariuszy migracji sieci PSTN do NGN-IP, zarówno pod względem technicznym, jak i kosztowym.

Mimo postępu prac i rozległych konsultacji, w 2008 r. powstał dokument "Key Elements of IP Interconnection", w którym specjaliści BNetzA przedstawiają ustalenia dotyczące przyszłych regulacji połączeń międzyoperatorskich, zastrzegając przy tym, że wiele pytań wciąż pozostaje bez odpowiedzi (m.in. jak rozliczać usługi głosowe). Przykład Niemiec kolejny raz udowadnia, jak istotne są kwestie pozatechniczne przy budowie nowoczesnych sieci NGN-IP.

Polecamy: Otwarte bramy małych sieci

NGN - stale następna?
Ciekawym przykładem tego, jak można z sukcesem zmodernizować sieć własnego kraju, jest inwestycja przeprowadzona u naszego południowego sąsiada - Słowacji. Dzięki działaniom narodowego operatora Slovak Telekom (ST), już w 2000 r. aż 70% słowackich sieci PSTN było cyfrowych (w warstwie transportowej położono światłowody, SDH). Inwestycji nie poczyniono jedynie na obszarach wiejskich. Wkrótce jednak, wskutek porozumienia między Slovak Telekom a Deutsche Telekom o wyposażeniu słowackiej sieci w urządzenia NGN, zadecydowano o budowie nowoczesnej sieci również na terenach niezurbanizowanych. Koncepcja ta wydawała się początkowo nietrafna (niski współczynnik informatyzacji na wsi), ale okazała się strzałem w dziesiątkę. Wszystkie pozostałe centrale analogowe zastąpiono jednym softswitchem Alcatel-Lucent (ówczesny model 5020), sieć szkieletową w warstwie transportowej zbudowano jako sieć IP/MPLS, a do konfiguracji sieci posłużyły routery Cisco (GS1200). W ten sposób słowacki operator obniżył swoje koszty eksploatacyjne, rozszerzył potencjalną bazę klientów i odegrał niebagatelną rolę w budowaniu społeczeństwa informacyjnego. Choć, przede wszystkim ze względu na koszty, modernizacji sieci dokonano w wariancie z softswitchem, to droga ku ulepszeniu słowackiej NGN stoi otworem. Dalsze decyzje (np. o wprowadzeniu VoIP i innych usług) zależeć będą od oczekiwań klientów i ich zgody na zmiany sposobu rozliczeń.


TOP 200