Microsoft zacznie ujawniać wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę

Firma poinformowała, że nie będzie już zabraniać pracownikom szukania pracy u konkurentów takich jak Google czy Amazon, a także planuje ujawniać wynagrodzenia w ogłoszeniach o pracę.

Koniec z zakazami pracy u konkurencji / Fot. Andrea Piacquadio, Pexels.com

Koniec z zakazami pracy u konkurencji / Fot. Andrea Piacquadio, Pexels.com

Microsoft ogłosił, że nie będzie już stosował klauzul o zakazie konkurencji w umowach z pracownikami. Wyjątkiem mają być senior dyrektorzy.

Sprawdź: Tłumacz polsko-ukraiński

Zobacz również:

  • Microsoft wdraża nową wersję Windows 11, która nie wymaga TPM
  • Masowe zwolnienia w gamingu. W tym roku pracę straciło już 10 100 osób. W całym 2023 r. było to 10 500

Osoby, które znajdą pracę w Microsoft, będą mogły później swobodnie szukać pracy w takich firmach jak Google czy Amazon. Z umów o pracę zniknie NCC (non-compete clauses), czyli klauzula o zakazie konkurencji.

Oprócz tego Microsoft poinformował na swoim blogu, że zapewni widełki wynagrodzeń we wszystkich wewnętrznych i zewnętrznych opisach stanowisk.

Zakaz konkurencji był i jest przesadą

Choć NCC wydają się zrozumiałe w przypadku menedżerów na wysokich stanowiskach, to jednak stosowanie ich wobec pracowników niższego szczebla nie ma większego uzasadnienia. Nic więc dziwnego, że ta praktyka była krytykowana jako zbyt restrykcyjna i zmuszająca ludzi do nieuczciwych warunków.

Niestety, na razie potwierdzone jest, że Microsoft nie będzie stosował klauzul o zakazie konkurencji na terenie Stanów Zjednoczonych. Nie wiadomo jeszcze czy nowe warunki zostaną przeniesione do innych krajów, ale jest na to duża nadzieja. Kiedy tego typu inicjatywy zaczynają się od centrali firmy, zwykle są potem przenoszone również do innych oddziałów.

Firma poinformowała, że zakaz konkurencji ciągle jednak pojawi się w umowach dla partnerów i dyrektorów. To jednak zrozumiałe, bo osoby na wyższych stanowiskach często mają dostęp do informacji o strategii i planach rozwoju przedsiębiorstwa.

Zobacz: Speed Test

Warto dodać, że prezydent Joe Biden wydał już rozporządzenie do FTC (Federal Trade Commission), aby ograniczyła lub zakazała stosowanie NCC. Powodem ma być zachęcanie do większej mobilności na rynku pracy.

Większa przejrzystość płac w ofertach Microsoft

Co więcej, Microsoft ogłosił również plany poprawy przejrzystości wynagrodzeń w swoich ogłoszeniach o pracę. Zobowiązał się do publicznego ujawniania zakresów wynagrodzeń (widełek od - do) we wszystkich wewnętrznych, jak i zewnętrznych ogłoszeniach w USA, począwszy od stycznia 2023 r. Tu podobnie jak z zakazem konkurencji - te zmiany prawdopodobnie przejdą na inne kraje, ale trzeba będzie na nie poczekać nieco dłużej.

Utrzymywanie osób poszukujących pracy w niewiedzy o tym, ile zarabiają poszczególni pracownicy, wzmacnia istniejące różnice w wynagrodzeniach ze względu na płeć i pochodzenie etniczne. Ponadto badanie przeprowadzone przez brytyjską organizację Reed, zajmującą się rekrutacją, wykazało że ukrywanie informacji o wynagrodzeniu znacznie zmniejsza prawdopodobieństwo, ze dana osoba złoży CV. Zmiana tego rodzaju może być więc korzystna zarówno dla pracownika (wiedza o zarobkach), jak i pracodawcy (więcej osób będzie aplikować).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200