Sprawdź łącze w Speed Test w poprawny sposób

Test szybkości internetu zapewnia wgląd w przydatne informacje, ale tylko jeśli wykonasz go właściwie. Oto 4 zasady, dzięki którym speed test wyświetli poprawne dane.

Speed Test / Fot. Materiały własne

Speed Test / Fot. Materiały własne

Usługi do testowania prędkości internetu są bardzo przydatne. Przede wszystkim dowiesz się, czy dostawca łącza wywiązuje się z obietnic i zapewnia tak szybki internet, jak powinien - i za który płacisz. Ale zanim zadzwonisz do działu obsługi klienta z pretensjami, że internet jest wolniejszy niż w umowie, upewnij się, że wykonałeś speed test w poprawny sposób.

1. Speed Test działa, ale na połączeniu Ethernet

Maksymalne prędkości wysyłania i odbierania zobaczymy wtedy, gdy skorzystamy z połączenia Ethernet. Czyli przy użyciu sieci przewodowej. Jeśli połączymy się przez Wi-Fi, połączenie będzie od razu wolniejsze. A im dalej znajdziemy się od routera, tym gorszy będzie końcowy wynik speed testu.

Zobacz również:

  • Google ręcznie usuwa niewłaściwe odpowiedzi AI w wyszukiwarce

Jeśli więc chcesz sprawdzić rzeczywiste prędkości, skorzystaj z połączenia przewodowego.

Idąc dalej, upewnij się, że łączysz się z serwerem znajdującym się możliwie najbliżej twojej lokalizacji. Usługi typu speed test zwykle dobierają już bliskie lokalizacje, ale zawsze warto sprawdzić, czy przypadkiem można wskazać serwer znajdujący się bliżej miejsca zamieszkania.

2. Zresetuj router i nie pobieraj niczego w tle

Jeśli chcesz przeprowadzić dokładny test, zresetuj wcześniej router i wykonaj test "na świeżo". Do tego nie pobieraj w tle żadnych plików, a także upewnij się, że nie robią tego inni użytkownicy sieci. Przez pobieranie rozumiemy również streaming danych - zwłaszcza filmów.

Niektórzy sugerują, aby zamknąć także wszystkie okna w przeglądarce, czy nie uruchamiać jakichkolwiek aplikacji łączących się z internetem. Oczywiście możemy tak zrobić, ale tego typu działania raczej nie wpłyną na wyniki testu.

3. Speed Test a pamięć cache przeglądarki

Nie zapomnij wyczyścić pamięci podręcznej przeglądarki. To dobra praktyka przed przetestowaniem szybkości internetu i dotyczy powyższej porady - czyli testowania "na świeżo".

Większość testów szybkości internetu polega na pobieraniu i przesyłaniu jednego lub większej liczby plików o określonych rozmiarach, a następnie zweryfikowaniu ile czasu potrzeba do realizacji tego zadania i jakie występują przy tym opóźnienia. Jeśli wykonujemy test wiele razy z rzędu, pliki mogą już istnieć na komputerze i być buforowane. Dobrej klasy speed test samodzielnie rozwiązuje ten problem, ale zdarza się, że tak nie jest. Dla pewności warto więc wyczyścić cache w przeglądarce.

4. Wybierajmy testy w HTML5

Testy internetu wykonuj w usługach działających w HTML5. Takie usługi jak speedof.me, speedtest.net czy testmy.net opierają się na HTML5 i dzięki temu świetnie działają.

Obecnie wszystkie testy powinny działać już na HTML5, ale nigdy nie wiadomo na jaki sam natrafisz. Jeśli tylko możesz, wybieraj takie, które polegają na HTML5.

Dawniej, kiedy jeszcze dominowała technologia Flash, wiele testów opierało się właśnie na Flashu. Wtedy wyniki nierzadko były przekłamane nawet o 40%.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200