HTML5 – podstawy, które trzeba wiedzieć

Wiele się zmieniło w przestrzeni tworzenia stron internetowych w ciągu ostatnich kilku lat. Wzrost popularności stosów MEAN i MERN całkowicie zmienił sposób, w jaki tworzymy strony internetowe.

HTML5 - kluczowe informacje / Fot. Jackson So, Unsplash.com

HTML5 - kluczowe informacje / Fot. Jackson So, Unsplash.com

Jedną z najważniejszych rzeczy, których każdy musi się nauczyć, aby rozpocząć tworzenie stron internetowych, jest HTML/HTML5. Czym jest jednak HTML5 i jaka jest różnica między HTML a HTML5?

Co to jest HTML5?

HTML jest akronimem od HyperText Markup Language i jest podstawowym budulcem sieci. To, że czytasz to zdanie w niniejszym artykule, wynika z HTML.

Chociaż rozwiązania używane do tworzenia oprogramowania są nazywane "językami programowania" lub "bibliotekami", HTML nie jest żadnym z nich. To dlatego, że jest to tylko język znaczników i nie ma konkretnej logiki.

Jeśli weźmiemy np. język programowania taki jak Python, jest w nim dużo logiki (if/else, pętle for/while, switch/case itp.), ale w przypadku HTML używamy predefiniowanych tagów, które nie nie zawierają żadnej logiki. Tagi są elementami składowymi HTML i służą do określania struktury strony internetowej.

Różnice między HTML a HTML5

Ogromną różnicą między HTML a HTML5 jest to, że HTML5 wprowadza więcej tagów, takich jak audio, video, main, header, footer, navy itp.

Poza tym starsze wersje HTML nie mogły uruchomić JavaScript w przeglądarce internetowej.

Wersja 5 usuwa również i zastępuje niektóre tagi CSS. CSS to skrót od Cascading Style Sheets, który, jak sama nazwa wskazuje, odgrywa ważną rolę w stylizacji strony internetowej.

W HTML5 obsługiwane są również nowe elementy formularzy, takie jak data, e-mail, godzina, numer, wyszukiwanie, tytuł, adres URL, kategoria itp.

HTML5 używa też plików cookie, podczas gdy HTML wykorzystuje pamięć komputera do pobierania danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200