Microsoft podsumował dokonania platformy GitHub

Gigant technologiczny z Redmond opublikował dzisiaj raport podsumowujący działalność platformy dla deweloperów GitHub (pełniącej funkcję repozytorium kodów), którą korporacja kupiła cztery lata temu za kwotę 7,5 mld USD.

Grafika: Microsoft

To ważne wydarzenie, gdyż to pierwszy raz, kiedy Microsoft udostępnił opinii publicznej jakiekolwiek dane finansowe dotyczące tej usługi od momentu jej przejęcie. Z raportu wynika, że platforma może się obecnie pochwalić przychodem rzędu 1 mld USD rocznie, podczas gdy w momencie jej przejęcia było to ok. 300 mln USD.

Firma ogłosiła również, że usługa ma obecnie ponad 90 milionów aktywnych użytkowników, w porównaniu z 28 milionami w momencie zamknięcia przejęcia i 73 milionami w listopadzie ubiegłego roku.

Zobacz również:

  • Android 15 jest już dostępny w wersji beta
  • Premiera GitHub Copilot Enterprise
  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Według Microsoftu, etos deweloperski platformy GitHub nigdy nie był silniejszy. Ponad 90 mln osób korzysta teraz z tej usługi, tworząc wtedy aplikacje dla dowolnej chmury i na dowolnej platformie. To duży sukces, gdyż na początku wielu programistów — a zwłaszcza zwolenników oprogramowania open source — obawiało się, że Microsoft zmieni sposób działania usługi i ograniczy swoje bezpłatne oferty, aby wycisnąć z platformy więcej pieniędzy.

Jednak tak się nie stało i GitHub rozszerzył nawet swoją bezpłatną usługę i nadal obejmuje programistów działających w środowisku open source. Tymczasem projekty takie jak GitHub Copilot prawdopodobnie nie byłyby możliwe bez pomocy Microsoftu, co dobrze rokuje dla tej platformy na przyszłość.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200