Microsoft Lync 2010

Lync Server integruje telefonię, IM, wideo- i audiokonferencje oraz aplikacje Office.

Wraz z wydaniem Office Communications Server (OCS) 2007 R2, który pojawił się na początku 2009 r., Microsoft zaoferował platformę z funkcją presence (obecności), instant messaging, konferencjami i komunikacją głosową. Wszystkie te usługi nie zawsze są jednak ze sobą ściśle zintegrowane, więc dla administratora zarządzanie nimi jest odpowiednio trudniejsze. Dla użytkownika z kolei brak integracji oznacza przeskakiwanie z jednej listy kontaktów na drugą i odmienny sposób działania w zależności od aplikacji.

Microsoft Lync 2010
Wraz z pojawieniem się Microsoft Lync 2010, który zadebiutował oficjalnie 1 grudnia ub.r. i zastępuje OCS, te niedogodności odchodzą w przeszłość. Kilkutygodniowe testy nowej platformy pokazały, że Lync dobrze integruje się z Exchange, Active Directory, SharePoint i Office. Lync okazuje się też propozycją wartą rozważenia, gdy myślimy o współpracy tej platformy z posiadaną już centralą SIP PBX, a nawet o całkowitym zastąpieniu PBX-a. Trzeba jednak przyznać, że funkcje głosowe systemu nadal nie dorównują możliwościom oferowanym przez konkurentów, takich jak Avaya i Cisco. Mało też prawdopodobne, że przedsiębiorstwa zaczną się z jego powodu pozbywać centrali PBX. Jednak firmy mające w planach modernizację infrastruktury telefonicznej powinny się bacznie przyjrzeć nowej platformie MS.

Na początku testu na czterech maszynach wirtualnych Windows Server 2008 R2 zainstalowano odpowiednio: Exchange, SharePoint, Active Directory i serwer Lync. Microsoft twierdzi, że pojedynczy serwer Lync 2010 może obsłużyć do 10 000 użytkowników na dedykowanym sprzęcie i około połowę tego na maszynie wirtualnej. Przez tworzenie puli serwerów można zarządzać 100 000 użytkowników - a pule są teoretycznie nieograniczone. Biorąc pod uwagę pomiary wydajności w teście, podane liczby wydają się realne.

Microsoft Lync 2010

Lync pozwala na szybkie włączenie grupy użytkowników do wirtualnego spotkania opartego na wideokonferencji i wspólnej pracy nad dokumentami

Z zarządzaniem serwerami Lync 2010 administratorzy powinni poradzić sobie bez specjalnego treningu, ponieważ znajdą w nim typ narzędzi wiersza polecenia PowerShell, znany z Exchange, Active Directory i innych serwerowych produktów MS. Ponadto do dyspozycji mają oparty na Silverlight interfejs graficzny (Lync Server Control Panel), który powinien ułatwić wykonywanie codziennych czynności administracyjnych, takich jak monitoring i rekonfigurowanie funkcji głosowych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200