Macintosh - Twój następny pecet?

Macintosh - Twój następny pecet?

Na iMaku można zainstalować nawet... Vistę (fot. Laboratoire-microsoft.org)

Po zainstalowaniu Windows XP, możemy bez problemu "wachlować" uruchamianymi systemami i działają one bez żadnych problemów. Z punktu widzenia użytkownika problemem może być jednak wymiana danych pomiędzy partycjami HFS i NTFS lub FAT32. O ile MacOS w pełni obsługuje FAT32, a na partycjach NTFS nie może zapisywać danych, o tyle w drugą stronę sytuacja wygląda znacznie gorzej. Bez instalacji dodatkowego oprogramowania (MacDrive firmy Mediafour) Windows XP w ogóle nie widzi partycji systemu MacOS. Zawsze jednak pozostaje zewnętrzny dysk dedykowany do wymiany danych pomiędzy MacOS i Windows sformatowany w systemie FAT32, który oba systemy obsługują bez żadnych problemów. Jedyne ograniczenie w takim przypadku, to maksymalny rozmiar pliku = 4GB.

Mac z Windows w standardzie

Warto wspomnieć, że w amerykańskich sklepach wkrótce po udostępnieniu Boot Camp pojawiły się komputery Apple'a sprzedawane z przeinstalowanym systemem Windows XP - takie urządzenia oferuje m.in. internetowy sklep MacMall. W Polsce Maki z systemem Windows zamierza sprzedawać m.in. firma Qart. "Zainteresowanie klientów jest spore, dlatego już od jakiegoś czasu przygotowujemy się do wprowadzenia do naszej oferty komputerów firmy Apple, wyposażony w system Windows. Na razie jesteśmy na etapie sprawdzania, w jaki sposób możemy to zrealizować - w zależności od stanowiska Microsoftu, będziemy sprzedawali Maki z Windows XP w wersji OEM lub pakiet Mac+Windows XP Box [od przedstawicieli Microsoftu dowiedzieliśmy się, że możliwe będzie instalowanie na Makach wersji OEM Windows - red]. W tym drugim przypadku zamierzamy zapewnić klientom wsparcie podczas instalacji i korzystania z systemu. Sądzę, że pierwsze Maki z Windows pojawią się w naszej ofercie jeszcze w maju" - tłumaczy Jaromir Kopp z Qart.

Zobacz również:

  • Trzy lata nowego iMaca, a większego AiO nadal nie pokazano
  • Wszystkie problemy macOS 14.4 - lepiej nie aktualizować Maców
  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików

MacOS X na "pececie"

O ile posiadanie Windows XP na Maku jest w pełni legalne (oczywiście pod warunkiem posiadania oryginalnego produktu z licencją), o tyle w drugą stronę już tak nie jest. Pomimo to, nie wnikając zbytnio w szczegóły techniczne, możliwe jest zainstalowanie MacOS X na zwykłym komputerze klasy PC. O ile sama instalacja ze specjalnie spreparowanej płyty nie nastręcza żadnych problemów, to niestety nie na każdym komputerze system ten będzie działał bezproblemowo. Spowodowane jest to tym, że działa on z założenia na określonym sprzęcie, natomiast w świecie komputerów PC wachlarz dostępnych komponentów jest przeogromny, z czego większość nie jest niestety wspierana przez system firmy Apple. Listę kompatybilnych komputerów i pojedynczych komponentów, a także sposób instalacji systemu można znaleźć na witrynie OSx86 Project.

Czy warto kupić Maka?

Więcej informacji:

- witryna firmy Apple

- serwis MacWorld (wiele informacji na temat uruchamiania i używania Windows XP na komputerach Apple);

- strona OSx86 Project - jej zaletą jest bogate forum internetowe i WiKi, w których znajdziemy dużo informacji dotyczących zarówno hardware'u, jak i software'u;

- strona OnMac - alternatywnym źródle informacji o uruchamianiu Windows XP na Maku. Z tej strony można pobrać pierwsze rozwiązanie, które umożliwiło dual-boot obu systemów.

W Sieci znaleźć można również filmy prezentujące, jak wygląda Windows XP na Maku - widać na nich m.in. grę Half-Life 2, uruchomioną na komputerze Apple'a oraz uruchamianie Windows XP na Maku.

Podsumowując, Apple stworzył możliwość łagodnego przejścia dla użytkowników systemów z rodziny Windows na MacOS, można teraz wypróbować inny system operacyjny bez konieczności rezygnacji z dobrze znanego już Windows. Do tego, decydując się na kupno Macintosha, otrzymujemy bardzo porządny, firmowy sprzęt, który na dodatek cieszy oko, co bardzo rzadko zdarza się w świecie komputerów PC. Problem może stanowić jednak fakt, że Apple nie zapewnia wsparcia dla systemu Windows XP uruchamianego na swoich komputerach. Oczywiście lista systemów, które można uruchomić na MacIntelach nie kończy się na tych dwóch. Ostatnio udało się choćby uruchomić Solarisa (pisaliśmy o tym w artykule "Solaris na MacIntelu"), można także bez większych problemów zainstalować i używać Linuksa.

Nasuwa się pytanie, czy warto kupić Maka do pracy tylko i wyłącznie pod kontrolą systemu Windows. Odpowiedź na nie wcale nie jest prosta. O ile w przypadku korzystania z obu systemów, nie należy się długo zastanawiać i wysupłać trochę drobnych ze skarbonki, to w tym przypadku należy wziąć pod uwagę zarówno osiągi, jak i ceny komputerów Apple. Na pewno decydując się na "jabłuszko" otrzymamy bardzo solidny, całkiem szybki i... po prostu ładny komputer - z tym, że niestety będzie on drogi (szczegółówe informacje o konfiguracji i cenach poszczególnych Maków znaleźć można na polskiej stronie firmy).

Może więc - mając to wszystko na uwadze - warto pomyśleć o zmianie blaszaka na MacIntela?


TOP 200