MTS2009: Windows 7 dla dewelopera

Cały system w pliku

Deweloperzy dość często wykonują kopię bezpieczeństwa środowiska, w którym pracują. W tym celu można skorzystać z opcji Boot from VHD umożliwiającej uruchomienie bezpośrednio na sprzęcie systemu Windows 7, którego środowisko w całości mieści się w pliku VHD. Skopiowanie tego pliku na inny nośnik i późniejsze odtworzenie jest bardzo rozsądną alternatywą dla programów typu partimage czy Ghost. Spadek wydajności spowodowany uruchomieniem z VHD jest rzędu zaledwie kilku procent.

System z pliku VHD można także uruchomić wewnątrz Hyper-V, ale wtedy należy oczekiwać monitów o ponowną aktywację systemu Windows, spowodowaną zmianą sprzętu. Jeśli jest to licencja OEM, może być to bardzo utrudnione, w przypadku licencji korporacyjnej, klucz zostanie pobrany z firmowego serwera aktywacji Windows 7. Należy przy tym pamiętać, że opcja Boot from VHD jest dostępna jedynie w najwyższych wydaniach (Enterprise/Ultimate), nie ma jej nawet w wersji Professional, kierowanej do użytkowników biznesowych.

Obsługa nowego interfejsu

Oferowane przez nas narzędzie AppVerifier wpina się pomiędzy aplikację a system, umożliwia sprawdzenie już zainstalowanych programów. Analizowane są odwołania do systemu, co umożliwia wychwycenie potencjalnych problemów jeszcze przed migracją do Windows 7.

Bartłomiej Zass z grupy Developer & Platform w Microsoft Polska

W Windows 7 zmieniono interfejs użytkownika, dostarczając przy tym nowych narzędzi programistycznych. Nowością jest wsparcie dla interfejsu wstążek. Usprawniono przy tym WPF (Windows Presentation Foundation) i jest to zalecana technologia do kodowania interfejsu użytkownika. "Dotychczas niewiele aplikacji korzystało z WPF ze względu na duże wymagania sprzętowe. Po odciążeniu WPF i optymalizacji kodu, można oczekiwać upowszechnienia się tego rozwiązania" - mówi Bartłomiej Zass.

Nowością jest także obsługa interfejsu wielodotykowego (multitouch), przy czym opracowano kilka API. Dostępne jest także API z inercją, gdzie okno po wykonaniu gestu przenoszenia lub innej zmiany, wykonuje ją w sposób symulujący inercję. Wspierane jest także programowanie obsługi gestów użytkownika. Technologia ta jest od kilku lat powszechnie używana w przeglądarkach internetowych.

Użyteczną opcją jest także Jump List, czyli lista rozwijana z ikony. W tej liście mogą być polecenia dostępne w menu kontekstowym w systemie (takie jak nowy dokument), ostatnio otwierane pliki lub własne funkcje aplikacji, np. podgląd postępu zadań w tle (pobieranie lub kopiowanie plików, instalacja aplikacji). Nowe API dostarczono także do podsystemu rozpoznawania pisma, który rozpoznaje także funkcje matematyczne. Podobnie opracowano nowy interfejs do zarządzania multimediami, animacjami oraz opcjami DirectX.

Zapraszamy na Microsoft Technology Summit 2009, które odbędzie się w Warszawie w dniach 29-30 września br. Computerworld jest partnerem medialnym tego wydarzenia.


TOP 200