MTS2009: Windows 7 dla dewelopera

Najnowszy system operacyjny Microsoftu posiada wiele nowości, którymi zainteresują się głównie deweloperzy aplikacji, administratorzy oraz inżynierowie.

Wtyczka do firewalla

Pożyteczną opcją w Windows 7 jest możliwość niskopoziomowego podłączenia aplikacji do firewalla. W ten sposób można wyłapywać pewne aspekty ruchu i proaktywnie reagować na nie. Umożliwia to dynamiczne filtrowanie za pomocą reguł. Aplikacja chroniąca system nie będzie musiała korzystać z własnych narzędzi do przechwytywania, filtrowania oraz analizy ruchu.

Najpoważniejszą bolączką Windows Vista i Windows 7 są problemy ze starymi aplikacjami. Co prawda, najważniejsze z programów biurowych Microsoftu dla Windows NT/2000/XP powinny działać w Windows 7, ale niekiedy pojawiają się drobne problemy z najstarszymi ich wersjami. "Ponieważ niektóre odwołania, instrukcje warunkowe sprawdzające wersje systemu i inne fragmenty kodu mogą posiadać wpisane na stałe oczekiwane wartości, opracowano opcje, które usuną związane z tym problemy kompatybilności aplikacji. Po ustawieniu, system w momencie uruchomienia danego programu przedstawia się mu jako starsza wersja - np. Windows 2000 lub XP SP2 - z właściwymi dla niej wartościami zmiennych. Wtedy takie instrukcje wykonają się prawidłowo, rozwiązując wiele problemów" - mówi Bartłomiej Zass z grupy Developer & Platform w firmie Microsoft Polska.

Tryb ostatniej szansy

Dla programów, które nie będą działać, nawet po odpowiednim ustawieniu zmiennych, opracowano tryb Windows XP. Jest to ostatnia deska ratunku, umożliwiająca uruchomienie niezgodnych aplikacji biznesowych w wirtualizowanym środowisku Windows XP. Należy jednak pamiętać, że wykorzystywanie tego trybu w środowisku biznesowym może powodować istotny wzrost skomplikowania infrastruktury, gdyż w każdym komputerze są eksploatowane de facto dwa systemy, które należy poddać kontroli pod kątem aktualności oraz zabezpieczenia antywirusowego.

"Wydajność XP Mode jest ograniczona. Może on sprawiać problemy przy wsparciu technicznym aplikacji, a integracja z interfejsem Windows 7 może wydawać się dziwna, gdyż skróty są umieszczane w osobnej sekcji menu Start. Wydaje się, że XP Mode jest tymczasowym sposobem eksploatacji programów, których nie można uruchomić inną drogą w Windows 7. Po aktualizacji aplikacji z tego trybu będzie można zrezygnować" - wyjaśnia Bartłomiej Zass.

Tryb XP jest dostępny tylko w najwyższych edycjach Windows 7. Nie będzie więc dostępny w wersji Home Premium kierowanej do użytkowników domowych i małych firm, preinstalowanej na wielu komputerach.

Program zgodny z Windows 7?

Aby uprościć proces weryfikacji aplikacji, opracowano narzędzia, które analizują kod programu i sprawdzają zgodność z systemem Windows 7. Dotychczas proces weryfikacji był skomplikowany i kosztowny. Wymagał bowiem wysłania programu do testów do innego kraju, gdzie w laboratorium sprawdzano zgodność z nowym systemem operacyjnym. Obecnie zadanie to jest bardzo uproszczone, dzięki narzędziu Windows 7 logo tool. Jego koszt jest wliczony w cenę licencji Windows 7.

Ciekawym narzędziem jest także AppVerifier, program instalowany w systemie Windows 7, w środowisku laboratoryjnym. "Dzięki temu, że AppVerifier wpina się pomiędzy aplikację a system, umożliwia sprawdzenie już zainstalowanych programów. Analizowane są odwołania do systemu operacyjnego, co umożliwia wychwycenie potencjalnych problemów jeszcze przed migracją do Windows 7. Niestety nie działa on w środowisku Windows XP. Do testów należy zainstalować badaną aplikację w Windows 7" - mówi Bartłomiej Zass.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200