MTS2009: Windows 7 dla dewelopera

Co załamuje aplikację

Gdy aplikacja sprawia problemy, można skorzystać z narzędzia do rejestracji zachowania użytkownika. Program o nazwie Problem Steps Recorder umożliwia zapisanie wszystkich czynności, które użytkownik wykonywał w aplikacji - kliknięcia obiektów, wpisany tekst, działania z oknami, przyciskami i innymi elementami interfejsu - a w przypadku załamania badanego programu, zapisywane są informacje pochodzące ze zrzutu pamięci. Następnie deweloperzy mogą analizować taki zapis poparty zrzutami ekranu aplikacji, aby eliminować problematyczne fragmenty kodu lub przygotować aktualizację.

W ten sposób można zarejestrować zdarzenia, które powstają po wywołaniu szczególnych ustawień lub konkretnych akcji podejmowanych przez użytkownika. W tradycyjnym modelu odtworzenie takich zdarzeń w laboratorium wsparcia technicznego byłoby dość trudne.

Narzędzia wbudowane w system

Sprawne wyszukiwanie

Narzędziem, które bardzo ułatwi dostęp do informacji w Windows 7 jest wyszukiwanie w federacji. Dzięki niemu można szybko wyszukiwać informacje z różnych zasobów, nie tylko z SharePoint. Jest to de facto zmodyfikowany RSS z kilkoma atrybutami, mechanizm ten korzysta z wtyczek obsługujących XML, dlatego można będzie wbudować obsługę wyszukiwania w korporacyjnym portalu lub w zewnętrznych źródłach, takich jak Flickr czy niektóre systemy obiegu dokumentów.

Dla administratorów i deweloperów bardzo ważną informacją jest wbudowanie platformy .NET 3.5. Dzięki temu aplikacje przygotowane dla tej platformy nie będą wymagały instalacji obszernego pakietu runtime. Dodatkowo w Windows 7 wbudowano PowerShell 2.0 - narzędzia do zarządzania systemem, aplikacjami i obiektami systemowymi za pomocą skryptów uruchamianych z wiersza poleceń. Narzędzie to jest analogiem dla powłoki w systemach typu Unix, takiej jak bash. "PowerShell umożliwia szybkie administrowanie wieloma systemami Windows, automatyzując często wydawane polecenia. Jest to szczególnie przydatne w środowisku informatycznym dużej firmy, gdzie administrator musi zarządzać wieloma systemami" - opowiada Bartłomiej Zass.

Z PowerShella korzysta także bardzo przydatny dodatek o nazwie TroubleShooter. Po przygotowaniu odpowiednich skryptów narzędzie to może sprawdzać, czy spełniono wymagane warunki środowiska, niezbędne do pracy danej aplikacji. W razie potrzeby można opracować działania, które pomogą w przystosowaniu danego środowiska do uruchomienia aplikacji. Działania mogą obejmować modyfikacje systemu, doinstalowanie brakującego składnika lub aktualizację aplikacji w miarę potrzeb. Deweloperzy mogą skorzystać z TroubleShootera także przy uruchamianiu aplikacji, które mają szczególne wymagania.

Administratorzy mogą też skorzystać z narzędzia Service Control Manager, w którym można ustawić triggery, które same wywołają usługę po zaistnieniu pewnych czynników. Jest to bardzo przydatna opcja, jeśli chcemy, by usługa uruchamiała się dopiero po jakimś zdarzeniu, na przykład po podłączeniu nośnika USB.


TOP 200