Koordynacja zarządzania informatyką

Działania komórki standaryzacyjnej dotyczą problemów doraźnych oraz długofalowych. Planowanie strategiczne to wybiegające daleko w przyszłość zamiary oparte na badaniach nowych trendów rozwoju oprogramowania oraz sprzętu. Zadaniem planowania rozwoju jest śledzenie rynku i zdobywanie jak najwcześniej nowych wersji oprogramowania w celu dokładnego ich przeanalizowania. Tylko dogłębna znajomość tematu umożliwia prawidłowe określenie przyszłych kierunków rozwoju informatycznego firmy, dając jednocześnie możliwość uprzedniego przygotowania użytkowników do ewentualnych zmian.

Rozwój oprogramowania wymaga dogłębnej analizy kosztów bezpośrednich i pośrednich. Pośrednie składniki kosztów wynikają z konieczności modernizacji sprzętowej, będącej reakcją na wymogi oprogramowania. Dysponując danymi o aktualnie posiadanym przez firmę sprzęcie, z łatwością prognozuje się rozkład kosztów w przypadku szacowania inwestycji.

Podsumowanie

Jednolitość oprogramowania może sprowadzać się do względnie dużej jego różnorodności, zapewniającej spójność tylko w ściśle określonych płaszczyznach, np. łatwej wymianie danych. Zależy to od specyfiki przedsiębiorstwa i spodziewanych korzyści z używanych systemów. Istotne mogą być fazy pośrednie, doprowadzające do stanu stabilnej eksploatacji, jak wzajemna wymiana doświadczeń między pracownikami, elastyczna adaptacja użytkowników do nowych warunków.

Poprawnie prowadzone prace standaryzacyjne przynoszą całemu przedsiębiorstwu wymierne korzyści: - minimalizują nieuzasadnione wydatki i chybione inwestycje przez precyzyjne określenie celów i metod; - wprowadzają porządek i umożliwiają harmonijny rozwój informatyczny.

Te dwa pozytywy przemawiają za koniecznością istnienia takiego działu w dużej firmie. Mimo że trzeba go uwzględnić w strukturze organizacyjnej i opłacać pracowników w nim zatrudnionych, jest to per saldo przedsięwzięcie opłacalne, gdyż oszczędzamy niebagatelne kwoty kosztem chaotycznych wydatków. Nasycenie zakładów pracy informatyką jest obecnie tak duże, że w globalnej skali wydatki ponoszone na jej utrzymanie i rozwój stanowią znaczącą część wszystkich kosztów. Oprócz typowo materialnych aspektów sprawy należy zauważyć, że informatyka coraz bardziej decyduje o porządku w zarządzaniu przedsiębiorstwem. Jeżeli narzędzie służące do porządkowania pewnych działań samo jest bezładne, wówczas trudno mieć nadzieję na korzyści płynące z jego stosowania.


TOP 200