Konsolidacja infrastruktury IT - jak uniknąć zagrożeń?

Niezrozumienie współzależności

Załóżmy, że wirtualizujemy wielowarstwową aplikację - serwer, który pobiera dane z innych serwerów i serwisów oraz oferuje własne usługi API innym aplikacjom. W takiej sieci powiązań, całkowity czas reakcji jest sumą czasów reakcji poszczególnych komponentów oraz czasu wymaganego na transmisję zapytań i odpowiedzi pomiędzy serwerami. Jeżeli dany projekt konsolidacyjny skupia te komponenty bliżej siebie, wydajność może się rzeczywiście poprawić. Nie należy ich dzielić - na przykład przez centralizację tylko jednego elementu - bez rozważenia wpływu takiego działania na wydajność.

Niedocenianie zapotrzebowania na zdalny dostęp

W miarę udostępniania coraz większej ilości zcentralizowanych aplikacji w sieci, pracownicy częściej będą oczekiwać dostępu do nich z dowolnego miejsca, w którym mają połączenie sieciowe - nie tylko z oddziału, ale również z domu czy też lokalnej kawiarni. Ponadto, telepracownicy, którzy używali aplikacji w oddziałach, mogą potrzebować dostępu do centrum danych firmy. Należy być przygotowanym na obsługę takich zapytań oraz zapewnienie im odpowiedniej wydajności. Oczywiście w kontekście pracy z domu oraz dostępu mobilnego, konieczna będzie również możliwość wskazania, które aplikacje będą dostępne zdalnie oraz zapewnienie bezpieczeństwa tym połączeniom.

Zobacz również:

  • 5 priorytetów, które obniżają koszty chmury i usprawniają operacje IT

Wśród wymienionych obaw powracającym tematem jest wydajność sieci. W procesie konsolidacji często zastępujemy starzejące się serwery nowymi, bardziej wydajnymi. Postęp technologiczny niweluje obciążenia związane z wirtualizacją, więc aplikacje działające na maszynach wirtualnych działają tak samo szybko (a nawet szybciej) jak na natywnych systemach operacyjnych i sprzęcie.

Polecamy: 11 smaków wirtualizacji

Konsolidacja systemów łączy się z większym obciążeniem sieci, szczególnie, gdy serwery z oddziałów zostają przeniesione do centrum danych, a pracownikom umożliwiamy zdalny dostęp do wielu aplikacji. Problemy te można rozwiązać dzięki dzisiejszym rozwiązaniom w zakresie optymalizacji sieci WAN. Firmy, które poświęciły czas na zrozumienie sieci oraz usprawnienie przepływu danych mogą zaoferować tak samo dobrą lub nawet lepszą wydajność pracownikom zdalnym, niż ta, z której korzystali gdy pracowali na serwerach instalowanych lokalnie.

Wymienione niebezpieczeństwa są realne, ale spodziewane korzyści są mocnym argumentem. Przy odpowiednim planowaniu można uniknąć zagrożeń i korzystać ze wszystkich usprawnień, które przynosi konsolidacja.

Autor artykułu jest regionalnym dyrektorem sprzedaży w firmie Riverbed Technology.

Redakcja "Networld" dołożyła wszelkich starań, aby wyeliminować ewentualne nawiązania autopromocyjne w powyższym artykule. Czytelnicy powinni jednak mieć na uwadze, że porady firmowe mogą zachęcać do wyboru określonych rozwiązań, produktów lub aplikacji sieciowych.


TOP 200