Konferencja Google I/O w pigułce

Podczas dorocznej konferencji Google I/O w San Francisco, firma zaprezentowała najnowsze produkty i technologie oraz plany i zamierzenia na przyszłość. A oto krótki przegląd tych rozwiązań i nowości.

Android L

Android to flagowy produkt firmy, a Google pracuje już nad kolejną wersją oprogramowania o roboczej nazwie Android L i informuje, że system będzie gotowy pod koniec br. Deweloperzy mogą jednak już pobierać roboczą wersję systemu (dostępną tutaj) i testować go po zainstalowaniu na smartfonie lub tablecie Nexus.

Konferencja Google I/O w pigułce

Usprawniony system powiadamiania

Google wprowadza do systemu Android L funkcje, dzięki którym oprogramowanie może zarządzać różnymi urządzeniami, zarówno mobilnymi (smartfonami i tabletami), jak również tradycyjnymi komputerami. Interesującą nowością jest usprawniony i zmodyfikowany system wyświetlania powiadomień, który można tak skonfigurować, aby były one wyświetlane również wtedy, gdy ekran zostanie zablokowany.

Zobacz również:

  • Błąd w AppGallery pozwala pobierać płatne aplikacje za darmo
  • Microsoft Edge otrzymuje wbudowaną sieć VPN od Cloudflare

Andoid L wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom formułowanym przez użytkowników biznesowych, oferując możliwość tworzenia różnych profili. Jeden nich może służyć do celów osobistych, a drugi tworzy oddzielną pulę zasobów, w której znajdują się wszystkie dane biznesowe. Jest to opcja dedykowana dla firm, które zdecydowały się na strategię BYOD.

Konferencja Google I/O w pigułce

Różne profile

Urządzenia pracujące pod kontrolą Android L będą też mogły wykrywać czy znajdują się aktualnie w takim stanie, że użytkownik może kontynuować pracę nie podając numeru PIN czy innego kodu bezpieczeństwa. To mechanizm pracujący podobnie do tego, który Motorola stosuje w sytuacjach, gdy smartfon nawiązał już łączność z zaufanym urządzeniem Bluetooth i jest z nim sparowany.

Warto przypomnieć wcześniejszą inicjatywę Project Butter. Był to w zamyśle Google sposób na to, aby usprawnić pracę systemu Android 4.1 (Jelly Bean). Obecnie firma ma podobny projekt - Project Volta, który ma te same cele co Project Butter.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200