Konferencja Google I/O w pigułce

Android i Chrome – jedna ścieżka rozwoju

Wygląda na to, że Google postanowił, że Android i Chrome OS powinny być ze sobą ściślej niż dotąd zintegrowane i rozwijane w taki sposób, aby wspierały podobne funkcjonalności.

Konferencja Google I/O w pigułce

Android/Chromebook

I tak Google zapowiada, że oprogramowanie Chromebook będzie mogło automatycznie rejestrować użytkownika, jeśli w pobliżu znajdzie się jego smartfon wykorzystujący system Android. Użytkownik będzie też mógł oglądać na swoim urządzeniu Chromebook powiadomienia tekstowe wysyłane przez smartfon. Google planuje też, że w przyszłości aplikacje Android można będzie uruchamiać na urządzeniach Chromebook.

Zobacz również:

  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików
  • Google wzmacnia bezpieczeństwo przeglądarki Chrome

Android wkracza do urządzeń wearable i samochodów

Android Wear już istnieje. Pierwsze dwa produkty wykorzystujące to oprogramowanie (LG G Watch i Samsung Gear Live) są już dostępne, a Motorola zapowiada, że za kilka tygodni wprowadzi na rynek podobne rozwiązanie noszące nazwę Moto 360. Jeszcze do niedawna można się było tylko domyślać, jak Android Wear pracuje. Obecnie dostępnych jest już znacznie więcej szczegółowych informacji dotyczących tego oprogramowania.

Konferencja Google I/O w pigułce

Android Wear

Wiadomo np., że wyświetlane na urządzeniach Android Wear karty będą generowane przez oprogramowanie Google Now – to samo, które wyświetla obecnie takie karty na ekranach smartfonów. Google nie uruchomi też (przynajmniej na razie) oddzielnego sklepu z rozwiązaniami Android Wear, a inteligentne zegarki Android Wear będą automatycznie w regularnych odstępach czasu synchronizowane ze smartfonami Android. Użytkownik może więc wpisać do zegarka przypomnienie o jakimś ważnym zdarzeniu, a smartfon odnotuje to również i w stosownej chwili wyświetli odpowiednią informację.

Android Wear ma obsługiwać polecenia głosowe. Google zapowiada, że użytkownik będzie mógł np. w ten sposób zamówić taksówkę, włączając odpowiednią funkcję i wypowiadając na głos polecenie w rodzaju "Zamawiam taksówkę".

Kolejna nowa platforma Android, tym razem zaprojektowana z myślą o samochodach, to Android Auto. Być może już niedługo na desce rozdzielczej samochodów pojawi się nowa ikona, po kliknięciu której uruchomione zostanie oprogramowanie Android Auto.

Konferencja Google I/O w pigułce

Android Auto

Będzie to platforma zaprojektowana z myślą o obsługiwaniu takich aplikacji, jak rozrywka (odtwarzanie muzyki i filmów), nawigacja, komunikacja ze światem zewnętrznym czy też narzędzi do kontroli elementów samochodu.

Wcześniej pisaliśmy, że Android Wear będzie wspierać technologie, dzięki którym użytkownicy będą mogli wydawać polecenia głosem. W wypadku Android Auto funkcje takie będą jeszcze bardziej rozbudowane. Biorąc pod uwagę fakt, że kierowca podczas jazdy samochodem ma zajęte ręce, jedynym sposobem komunikowania się z platformą Android Auto będzie głos.

Google zapowiada, że pierwsze samochody wykorzystujące platformę Android Auto pojawią się na rynku najprawdopodobniej już w tym roku. Firma ujawniła, że prowadzi rozmowy w tej sprawie z kilkunastoma producentami samochodów i wymienia wśród nich Chevy, Chrysler, Ford, Honda i Nissan.


TOP 200