Konferencja Google I/O w pigułce

Android TV

Natomiast siedząc przed telewizorem będzie można skorzystać z kolejnej platformy należącej do rodziny Android, noszącej oczywiście nazwę Android TV. Google informuje, że nie jest to całkiem nowa platforma, a udoskonalona wersja dostępnego wcześniej oprogramowania, które zarządza aplikacjami używanymi do wyświetlania obrazów na wielkoformatowych ekranach. Android TV zawiera jednak nowe mechanizmy i funkcje zaprojektowane z myślą o obsłudze gier komputerowych.

Konferencja Google I/O w pigułce

Android TV

Google uruchomił nową witrynę, która pomaga wyszukiwać aplikacje przeznaczone dla systemów Android, iOS i przeglądarek desktopowych, które oferują wbudowane wsparcie dla platformy Chromecast.

Zobacz również:

  • Android - najlepsze aplikacje zwiększające bezpieczeństwo
  • Najlepsze przeglądarki sieciowe dla biznesu - jaki program wybrać?

Z ważnych nowości warto odnotować zapowiedź, iż Chromecast pozwoli wkrótce użytkownikom wyświetlać obrazy wideo przechowywane w pamięci smartfona Android nawet wtedy, gdy nie jest on podłączony do sieci Wi-Fi. Będzie to opcja do wyboru, którą można będzie włączyć lub wyłączyć.

Google informuje, że system, jeszcze przed uwierzytelnieniem, będzie wykrywał czy smartfon i jego użytkownik znajdują się w tym samym pokoju, co powinno zapobiec (przynajmniej teoretycznie) sytuacji, w której na ekranie pojawi się film odtwarzany ze smartfonu należącego do znajdującego się za ścianą sąsiada. Użytkownicy systemu Chromecast mają też do dyspozycji nową opcję: Backdrop. Włączając ją, użytkownik może w tle wyświetlać nie tylko te fotografie, które ma w swoich zasobach Google, ale również prywatne zdjęcia.

No i wreszcie chyba najistotniejsza nowość. Użytkownicy będą mogli wkrótce wyświetlać zawartość całego ekranu urządzenia Android na telewizorze, używając do tego celu specjalnej aplikacji Chromecast. Będzie ona wkrótce dostępna w wersji beta.

Natomiast Google Fit to kolejna platforma firmy Google, opracowana z myślą o szeroko pojętej kulturze fizycznej i zdrowiu. Jest ona odpowiednikiem platformy Apple HealthKit. Będzie współpracować z inteligentnymi zegarkami opartymi na oprogramowaniu Android Wear i zapewni użytkownikom dostęp do aplikacji pozwalających dbać o zdrowie i tężyznę fizyczną.

Konferencja Google I/O w pigułce

Google Fit

Google podjął też nową inicjatywę noszącą nazwę Android One. Jej celem jest popularyzacja tanich smartfonów Android z zestawem podstawowych aplikacji w krajach rozwijających się. Smartfony tego typu mają kosztować około 100 USD zł i pojawią się najpierw w Indiach, a następnie w kolejnych krajach na świecie.

Konferencja Google I/O w pigułce

Inicjatywa Android One

Google Docs – wreszcie bez konwerterów

I na koniec coś o oprogramowaniu Google Docs, które będzie wreszcie miało funkcje, na które chyba wszyscy czekali z niecierpliwością. Chodzi o to, że użytkownicy będą teraz mogli otwierać i edytować dokumenty Office bez konieczności konwersji formatu plików. Google Docs pozwala też na zapis dokumentu w formacie Word, jeśli tylko taki format miał oryginalny dokument.


TOP 200