Komputerowa lista przebojów

Sukces informatyczny w ub.r. odnieśli też Finowie. Tym razem nie za sprawą Nokii, ale dzięki systemowi operacyjnemu Linux, opracowanemu przed laty przez Linusa Torvaldsa. W ciągu pół roku Linuxa poparło tyle firm, że gdyby Torvalds przed kilkoma laty zdecydował się sprzedawać system, a nie rozdawać za darmo, mógłby wybudować dom porównywalny z tym, który wykańczał niedawno Bill Gates. Linuxa nie chce popierać Microsoft, wychodząc z założenia, że rynek aplikacji dla tego systemu jest iluzoryczny. Użytkownicy, którzy biorą system za darmo, nie są skłonni płacić za jakiekolwiek komercyjne aplikacje.

W roku 1998 odrodził się Novell za sprawą piątej wersji NetWare i usług katalogowych NDS. Prawdopodobnie przepisany od nowa NetWare prawdziwe sukcesy będzie odnosił dopiero w tym roku, korzystając m.in. z opóźnień Microsoftu we wprowadzeniu na rynek Windows 2000. NDS to nowy rynek dla Novella. Wielu producentów sprzętu sieciowego zdecydowało się uczynić z NDS podstawowy element swoich urządzeń.

Karierę, zapoczątkowaną w 1997 r., kontynuował język XML (Extensible Markup Language). Coraz więcej aplikacji internetowych korzysta lub niebawem będzie korzystać z XML. Producenci baz danych widzą w XML szansę wejścia na rynek handlu elektronicznego. XML zatwierdzono jako specyfikację na początku 1998 r. Od tego czasu wiele firm, w tym Microsoft, zadeklarowało, że zamierza włączyć XML do swoich programów.

Rok 1998 był przełomowy dla technologii Ethernet. Zatwierdzono długo oczekiwaną specyfikację Gigabit Ethernet, podnoszącą dziesięciokrotnie limit szybkości transmisji danych w sieciach lokalnych i jednocześnie rozszerzono standard Ethernet o możliwość przyznawania pakietom sieciowym priorytetów w zależności od typu przenoszonych danych. To w praktyce może oznaczać zmierzch idei technologii ATM, jako rozwiązania szkieletowego w sieciach lokalnych.

Do roku 2001 rynek serwerów aplikacji ma wzrosnąć ponad dwukrotnie. Obecnie wartość sprzedaży szacowana jest na ok. 400 mln USD. Serwery aplikacji to bezsprzecznie jeden z największych przebojów na rynku. W roku 1998 nowe wersje serwerów aplikacji prezentowały m.in. Oracle, Nestcape i BEA Systems. W lipcu ub.r. Sun Microsystems kupił firmę NetDynamics z zamiarem sprzedaży serwera aplikacji z systemem Solaris. Oprócz serwerów pozwalających na połączenie klientów z aplikacjami i danymi, znajdującymi się na dowolnym komputerze, pojawiały się też nowe rodzaje serwerów: transakcyjne, do obsługi handlu elektronicznego, buforujące dane, komunikacji pocztowej, usług katalogowych i tzw. serwery wiedzy.

Ten rok będzie z pewnością ważny dla Sun Microsystems i Javy. Nowa wersja platformy, nazwana Java 2, i zmienione zasady jej licencjonowania powinny spowodować szybszy rozwój Javy i zwiększyć zaufanie przedsiębiorstw do tej technologii. Stać się tak może również za sprawą specyfikacji Enterprise Java Beans, opracowanej przez Suna w ub.r.

Najważniejszy cel

Pod koniec tego roku zapewne nikogo nie będą interesować nowe produkty i technologie debiutujące na rynku. Analitycy od dawna przepowiadają, że br. nie będzie tłusty dla przemysłu komputerowego. Ich zdaniem, przedsiębiorstwa i administracja na całym świecie będą zajęte testami na odporność przed złośliwością dwucyfrowych dat. Przeznaczone na ten cel środki w budżecie odsuną na dalszy plan inwestycje w nowe technologie.


TOP 200