Klawiatura mechaniczna - świetna do pisania, nie tylko dla graczy

Klawiatura mechaniczna często kojarzy się z graczami i entuzjastami technologii. W praktyce to również doskonały sprzęt dla osób, które... po prostu dużo piszą.

Klawiatura mechaniczna jest bardzo trwała / Fot. Pedro Costa, Unsplash.com

Klawiatura mechaniczna jest bardzo trwała / Fot. Pedro Costa, Unsplash.com

Zwykłe, przeciętne klawiatury często wystarczają tylko na krótki czas. Jeśli ktoś dużo pisze, już po kilku miesiącach może napotkać problem. Niektóre klawisze przestaną się wciskać, albo zaczną reagować o wiele gorzej niż w momencie, gdy klawiatura była nowa. Tymczasem klawiatura mechaniczna takich problemów nie ma. Jest znacznie droższa, ale za to o wiele bardziej trwała. Ponadto zapewnia świetny komfort pracy.

Na rynku znajdziemy wiele klawiatur, niemniej najlepsze są to pełnowymiarowe, z wydzielonym blokiem numerycznym. Mają duże, komfortowe klawisze, a jeśli przeprowadzamy różne obliczenia, blok numeryczny okaże się niezastąpiony. To idealne klawiatury dla osób, które cenią duży komfort, a przy tym często wprowadzają też cyfry.

Zobacz również:

  • Tak projektuje się peryferia - z wizytą w siedzibie Logitech

Sprawdź: Aplikacja Kwarantanna domowa

Później mamy jeszcze klawiatury 1800 (96%), które są nieco mniejsze, ale ciągle zachowują wszystkie klawisze i blok numeryczny. Po prostu odstępy między klawiszami są nieco skrócone. Dalej mamy klawiatury Tankeyless, mające 87 klawiszy i bez bloku numerycznego. Są też klawiatury 75% - bez bloku, bez wydzielonego miejsca z klawiszami strzałek. Na rynku są też bardziej kompaktowe modele - 65 i 60%. Taka klawiatura może nie mieć np. klawiszy strzałek, za to opcję programowania innych klawiszy - tak, aby w razie potrzeby działały one jako strzałki lub pełniły inne funkcje.

Klawiatura mechaniczna może być głośna

Klawiatura mechaniczna ma zazwyczaj jedną wadę: jest dość głośna. Jest jednak co najmniej kilka czynności, które możemy wykonać, aby ją wyciszyć.

Jedna z najprostszych to zakup podkładki na biurko. Może ona wyraźnie stłumić dźwięki klawiatury, ponieważ zmniejsza wibrane i ruchy klawiatury, a co za tym idzie - również hałas. Dalej, możemy dodać do klawiatury piankę - wymaga to już więcej pracy i ingerowania we wnętrzne urządzenia. Pianka znacznie jednak wycisza pracę. Poza tym istnieją gumowe pierścienie O-ring, które umieścimy na przełącznikach w klawiaturze mechanicznej. Są jeszcze inne metody - od stabilizatorów po wymianę przełączników na inne. Z tego powodu warto kupić taką klawiaturę, która pozwala na wymianę przełączników i podobne usprawnienia.

Zobacz: Języki programowania

Sama praca na klawiaturze mechanicznej to z kolei czysta przyjemność. Doceni to każdy profesjonalista, który codziennie wprowadza na klawiaturze dużo znaków.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200