Kwarantanna domowa, czyli aplikacja mobilna tysięcy Polaków. Czy jest obowiązkowa?

Ze względu na Covid-19 wiele osób trafia na kwarantannę domową. Wówczas mogą się dowiedzieć, że warto pobrać oficjalną aplikację mobilną, udostępnioną przez Ministerstwo Cyfryzacji. A nawet nie warto - wręcz trzeba. "Kwarantanna domowa" jest obowiązkowa.

Kwarantanna domowa / Fot. tomaspf, depositphotos.com

Kwarantanna domowa / Fot. tomaspf, depositphotos.com

Aplikacja Kwarantanna domowa ma do zrealizowania jeden cel: pozwala na sprawne potwierdzenie swojej lokalizacji oraz sprawdzenie, czy dotrzymujemy założeń przewidzianych z kwarantanną w warunkach domowych.

Sprawdź: Lucky Patcher

Zobacz również:

  • Apple przenosi produkcję laptopów do Wietnamu
  • Apple wyjaśnia dlaczego pozbywa się starych aplikacji z App Store

Jak zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji, z aplikacji skorzystają tylko osoby dodane do bazy rządowej jako te "przebywające na kwarantannie". Aplikacja dostępna jest zarówno na iOS, jak i Androida.

Pobieramy Kwarantannę domową i... co dalej?

W sieci znajdziemy jednak sporo opinii, że aplikacja nie działa tak, jak powinna. Dla przykładu w App Store (Apple) nie brakuje negatywnych komentarzy, a sama aplikacja ma ocenę 1,2/5 na łącznie 3100 głosów.

Co ciekawe, aplikacja, jak podaje lubelska policja na oficjalnej stronie internetowej, jest obowiązkowa. "Przypominamy o obowiązkach związanych z tą sytuacją. Jest to nie tylko zakaz opuszczania miejsca odbywania kwarantanny ale także obowiązek zainstalowania i używania aplikacji Kwarantanna domowa" - czytamy na stronie.

Z obowiązku korzystania z aplikacji zwolnione są wyłącznie osoby z dysfunkcją wzroku (niewidzące lub niedowidzące), a także osoby, które właściwym służbom złożyły oświadczenie, że nie są abonentami lub użytkownikami sieci telekomunikacyjnej lub nie posiadają urządzenia mobilnego umożliwiającego zainstalowanie tego oprogramowania.

Po uruchomieniu aplikacji musimy podać nr telefonu, na który otrzymamy kod autoryzacyjny SMS-em. Następnie będziemy mogli się zalogować, a także wykonać selfie.

Kwarantannę domowa potrzebna przy kontrolach

Twórcy aplikacji twierdzą, że osoba przebywająca na kwarantannie może otrzymać w dowolnym momencie dnia wiadomość, aby zrobiła sobie zdjęcie za pomocą aplikacji. Odpowiednie algorytmy porównają wtedy wykonane zdjęcie z selfie, które zrobiliśmy na samym początku. Następnie na bazie danych geolokalizacyjnych przeprowadzona zostanie weryfikacja czy faktycznie dotrzymujemy warunków kwarantanny domowej.

Zobacz: Epacjent

Na wykonanie zdjęcia "na żądanie" mamy 20 minut. Później otrzymamy przypomnienie, a jeśli je zignorujemy, powiadomienie trafi do odpowiednich służb, które skontrolują czy jesteśmy w domu.

Aplikacja jest bezpłatna.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200