Języki programowania na 2022. Czego warto się uczyć?

Według CodingNomads, który przeprowadził analizę na podstawie zapotrzebowania na pracę, najważniejszym językiem programowania na 2022 r. jest Python. Dalej mamy Java, JavaScript, C++, C# i C.

Języki programowania na 2022 / Fot. Sigmund, Unsplash.com

Języki programowania na 2022 / Fot. Sigmund, Unsplash.com

Jednym z wyzwań dla osób rozpoczynających karierę w świecie programowania jest decyzja o tym, jakiego języka się uczyć. Mamy wiele języków, używanych do różnych celów, a wybór tego, który chcemy poznać, będzie zależeć często od interesującej nas specjalizacji, ale i zapotrzebowania na pracę.

Serwis CodingNomads przygotował raport najważniejszych języków programowania na 2022. Czego zatem powinniśmy się uczyć w tym roku?

Zobacz również:

  • Wszystkie problemy macOS 14.4 - lepiej nie aktualizować Maców

Języki programowania 2022 - Python na pierwszym miejscu

Dane i logiczna strona w kodowaniu - jeśli właśnie to wydaje nam się atrakcyjne, powinniśmy wybrać Pythona, Javę, C lub C++. Jeśli zaś jesteśmy zainteresowani bardziej interfejsami użytkownika i projektowaniem wizualnym, w kręgu zainteresowań powinien być TypeScript. Jeśli zaś chcemy tworzyć aplikacje mobilne, wtedy Java na Androida oraz Swift lub Objective C na iOS to odpowiednie wybory.

Zobacz: Koparka kryptowalut

Zainteresowania to jedno, a zapotrzebowanie wśród pracodawców - drugie. Warto uczyć się takiego języka, który jest pożądany. Czyli nie brakuje ogłoszeń o pracę, a wynagrodzenie jest wysokie.

CodingNomads wzięło pod uwagę liczbę ofert pracy na LinkedIn w Stanach Zjednoczonych i Europie. Na pierwszym miejscu uplasował się Python, a na drugim - Java. Dalej w rankingu znalazły się JavaScript, C++, C. A jeszcze dalej: TypeScript, PHP, Perl i Ruby.

Serwis przeanalizował również średnie pensje w najbardziej poszukiwanych językach. Tutaj, jeśli chodzi o języki programowania na 2022, pod uwagę wzięto dane z Glassdoor i Indeed. Okazało się, że najwyższą średnią pensję mają stanowiska wykorzystujące język Ruby - w Stanach Zjednoczonych jest to 111 994 dol. (wynagrodzenie roczne). Drugie miejsce zajął C++ z wynikiem 103 818 dol., a pozostałe języki zapewniły: Python - 103 540 dol., JavaScript/TypeScript - 100 492 dol., Java - 96 786 dol., C# - 89 203 dol., PHP - 85 435 dol., Perl - 83 159 dol., C - 82 924 dol. Serwis nie wymienił TypeScript osobno, ponieważ oferty zawierały ograniczone dane dotyczące wynagrodzeń. CodingNomads uznał jednak, że wynagrodzenie jest tutaj zbliżone do wynagrodzenia dla programistów JavaScript.

Sprawdź: Generator PESEL

Dodajmy, że są to zarobki średnie, nie zaś dla początkujących osób. Junior IT zarobi zauważalnie mniej.

"Podczas gdy Python istnieje od dziesięcioleci, zapotrzebowanie na umiejętności związane z Pythonem w 2022 roku będzie nadal rosło. Jest tak dzięki wykorzystaniu go w dynamicznie rozwijających się branżach nauki o danych, uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji" – powiedział Ryan Desmond, współzałożyciel i główny instruktor w CodingNomads. "Ponadto Python jest uważany za jeden z najłatwiejszych, najpotężniejszych i najbardziej wszechstronnych języków do nauki. Dzięki temu jest popularny wśród firm, programistów i aspirujących programistów".

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200