Jeden NAS – różne zastosowania

Następne kroki to konfiguracja i tworzenie folderów współdzielonych, kont użytkowników oraz przynależności do grup zabezpieczeń. Przy tworzeniu i udostępnianiu katalogów można skorzystać z dodatkowych opcji dotyczących m.in. szyfrowania katalogu czy jego widoczności w otoczeniu sieciowym dla użytkowników niezalogowanych. Natomiast dostęp do zasobów serwera określa się za pomocą kont użytkowników i grup lokalnych, które można utworzyć ręcznie lub zaimportować z wcześniej utworzonego pliku, a także skorzystać z infrastruktury firmowej i połączyć z domeną Active Directory. Dla każdego użytkownika korzystającego z zasobów serwera NAS można określić opcje, które pozwalają bardzo elastycznie sterować dostępem do danych. Pojedyncze konto może mieć dostęp do wybranych zasobów przy użyciu wybranych protokołów lub określonych usług dostępu do danych uruchomionych na DS214. Dodatkowo można określić limit pojemności do wykorzystania dla każdego z kont, a także maksymalny możliwy transfer w podziale na protokoły. Każdy użytkownik może też mieć wyznaczone ramy czasowe aktywności konta, w przypadku gdyby był to dostęp tymczasowy.

Następnie określa się sposób zarządzania plikami w podziale na dwie podstawowe możliwości. Pierwsza to uruchomienie protokołów współdzielenia plików w systemach Windows, OS X oraz Linux i praca na stacjach roboczych, a druga – dostęp przez WWW z wykorzystaniem aplikacji File Station, która pozwala w łatwy sposób zarządzać plikami na serwerze NAS przy użyciu jedynie przeglądarki internetowej.

Panel webowy zarządzania serwerem NAS oraz zasobami został bardzo dobrze zaprojektowany – jest prosty, przejrzysty i łatwy w obsłudze, pozwala szybko znaleźć niezbędne opcje. Po zalogowaniu do systemu DiskStation Manager, okno przeglądarki zaczyna przypominać wygląd zwykłego systemu komputerowego. Wyświetlany jest pulpit, gdzie znajdują się aktywne okna oraz ikony najważniejszych opcji konfiguracyjnych. Można również tworzyć własne skróty do najczęściej wykorzystywanych elementów.

Na górze znajduje się pasek narzędzi, na którym standardowo umieszczony jest przycisk menu z głównymi ustawieniami oraz przycisk powiadomień i wyszukiwania.

Dodatkowym elementem panelu webowego są Widgety. Umieszczone w prawym dolnym rogu pulpitu w postaci wysuwanej kolumny, zawierają zwykle cenne informacje dla użytkownika serwera NAS. Do dyspozycji jest kilka możliwych do wyświetlenia elementów, m.in. logi systemowe, zaplanowane zadania czy ogólne wskaźniki kondycji systemu.

Na ekranie pulpitu umieszczono domyślnie kilka elementów. Są to ikony aplikacji File Station, Pomoc oraz Panel sterowania, który zawiera wszystkie niezbędne elementy służące do konfiguracji i zarządzania DS214. Przyglądając się ułożeniu opcji w Panelu sterowania widać, że został on bardzo dobrze przemyślany pod względem ergonomicznym, gdyż poszczególne funkcjonalności zebrane są w kilku głównych obszarach (Dostępność plików i ustawienia, Usługi sieciowe, System, Ustawienia aplikacji), a same nazwy pod ikonami podpowiadają, czego dotyczy dana konfiguracja. Dzięki temu nawet użytkownik niemający wcześniej styczności z urządzeniami tego typu powinien sobie bez problemu poradzić z odnalezieniem poszukiwanych opcji.

Sprawdzając funkcjonalność nowego serwera DS214 chcieliśmy podzielić ją na dwa obszary. W jednym z nich zwracaliśmy uwagę na usługi typowe do wykorzystania w firmie, natomiast drugi zawierał elementy skierowanie raczej dla użytkownika domowego. Niemniej jednak wykorzystanie poszczególnych funkcjonalności w domu lub firmie zależy przede wszystkim od potrzeb oraz specyfiki działania firmy.

Jeden NAS – różne zastosowania

TOP 200