Jeden NAS – różne zastosowania

Postanowiliśmy zbadać, czy niewielkie, dwudyskowe urządzenie pamięci masowej może się sprawdzić w małej lub średniej firmie. W nasze ręce trafił nowy model serwera NAS firmy Synology oznaczony symbolem DS214, następca modelu DS213.

Firma Synology jest znana nie tylko wśród ludzi związanych bezpośrednio z IT. Jej produkty docierają również do użytkowników domowych i z tego co można zauważyć, są przez nich doceniane za funkcjonalność oraz bezawaryjną pracę. Synology dostarcza na rynek całą gamę serwerów NAS, od jednodyskowych urządzeń dla niewymagających użytkowników domowych, po 12-dyskowe, rackowe serwery dla dużych firm. W połączeniu z nową wersją systemu operacyjnego do serwerów NAS, DiskStation Manager (DSM) w wersji 4.3 rozwiązania te sprawiają, że technologie i funkcjonalność zarezerwowana do tej pory dla dużych korporacji stają się dostępne dla użytkowników domowych i małych firm. Nowa wersja systemu oferuje bardziej inteligentne usługi domowej chmury, umożliwiające przechowywanie plików, fotografii, muzyki oraz wideo, a także udostępnianie ich na różne urządzenia.

Instalacja i konfiguracja

Jeden NAS – różne zastosowania

Atto Disk Benchmark - transfer pomiędzy stacją roboczą a serwerem

NAS DS214 zamknięty jest w dość zgrabnej, niewielkiej obudowie. Na przedzie znajduje się panel maskujący, za którym umieszczone są kieszenie dysków twardych. Jest przymocowany do obudowy za pomocą gumowych zaczepów, więc nie ma żadnej trudności w demontażu. Podobnie ma się sprawa z ramkami do dysków. Każdą można wyciągnąć jednym kliknięciem, a montaż dysku 3,5" odbywa się całkowicie bez narzędzi. Jedynie do zainstalowania napędów 2,5-calowych dołączone są dodatkowe śruby. Front urządzenia to również diody oznaczające status urządzenia i dysków, a także przycisk szybkiego i bezobsługowego kopiowania danych z napędów podłączonych do przedniego portu USB 2.0. Szkoda jedynie, że producent nie zastosował portu USB w standardzie 3.0 w tym miejscu, co z pewnością przyspieszyłoby wykonywanie kopii.

Tył urządzenia zawiera dwa dodatkowe porty USB 3.0 do podłączania dysków, drukarek oraz innych urządzeń zewnętrznych, a także jeden gigabitowy port Ethernet. Jest tam również przycisk Reset przywracający ustawienia fabryczne na DS214. Co ciekawe, większą część tylnego panelu zajmuje zainstalowany w urządzeniu wentylator, co nasuwa myśl, że praca urządzenia nie należy do najcichszych.

Kiedy serwer NAS został włączony, niezbędna okazała się instalacja DiskStation Managera (DSM) – systemu operacyjnego do urządzeń NAS firmy Synology. Można to zrobić na dwa sposoby: korzystając z dołączonego do zestawu nośnika (pliki instalacyjne do Windows, OS X i Linuksa) lub wykorzystując przeglądarkę z dostępem do internetu oraz aplikację Web Assistant. Zalecanymi przez producenta przeglądarkami są jedynie Chrome oraz Firefox. Podczas testu cały proces uruchomienia przebiegł bezproblemowo. Zainstalowana została wersja DSM 4.3 – 3776.

Jeden NAS – różne zastosowania

Centrum pakietów - wybór aplikacji biznesowych

Pierwsze logowanie do panelu WWW przywitało kreatorem konfiguracji, który w prosty i intuicyjny sposób pozwala na uruchomienie podstawowych funkcjonalności. W pierwszej kolejności użytkownik musi określić konfigurację dyskową. Zakładając użycie dwóch analogicznych dysków, których maksymalna łączna pojemność może wynosić 8TB (2 x 4 TB) mamy do dyspozycji konfigurację JBOD, która jednak nie zapewni bezpieczeństwa danych, standardowe konfiguracje RAID (0 lub 1), a także zalecane Synology Hybrid Raid (SHR), który jest automatycznym systemem zarządzania macierzami RAID stworzonym przez Synology, maksymalnie ułatwiającym wdrażanie wolumenu pamięci masowej. SHR dedykowany jest użytkownikom, którzy niekoniecznie znają się na poszczególnych poziomach RAID. Użycie Synology Hybrid Raid powoduje, że proces konfiguracji dyskowej sprowadzony jest do niezbędnego minimum, a we współpracy z kieszeniami typu Hot Swap sprawia, że zarządzanie dyskami staje się bezproblemowe oraz bezpieczne dla danych.


TOP 200