Jaki będzie Nowy Rok? - cz.2

Jadwiga Karol, dyrektor generalny DGT

Jaki będzie Nowy Rok? - cz.2
Większość działań w sektorze skupi się na podniesieniu jakości obsługi klientów. W okresie zastoju gospodarczego każdy klient staje się wyjątkowo ważny. Stawiam zatem na trzy elementy: systemy CRM, usługi mobilne oraz integrację i konwergencję sprzętu i usług teleinformatycznych. Po okresie spowolnienia gospodarczego na pewno przyjdzie czas kolejnych inwestycji. Zwłaszcza że rozwój technologii nie dostrzega recesji. Nie liczę jednak na to, że sytuacja poprawi się szybko. Jeżeli przyszły rok przyniesie pozytywne zmiany, nastąpi to nie wcześniej niż w trzecim, czwartym kwartale. Jestem przekonana, że recesję przetrwają tylko ostrożni. Ale ważne jest też przygotowanie do gospodarczej hossy, która - jak słońce po burzy - musi przecież nadejść.

Andrzej Dopierała, prezes zarządu Hewlett-Packard Polska

Jaki będzie Nowy Rok? - cz.2
W przededniu wejścia Polski do Unii Europejskiej, coraz więcej przedsiębiorstw i organizacji umie efektywnie korzystać z funduszy przeznaczonych na dostosowanie Polski do unijnych standardów. W tym upatruję szansę na lepsze wyniki firm IT w roku 2003. Mówiąc o dostosowaniu do Unii myślę przede wszystkim o sektorze publicznym, a więc zarówno o administracji, jak i o ochronie środowiska naturalnego, ale także o energetyce. Próbując przewidywać, w 2003 roku spodziewam się nieznacznego ożywienia koniunktury informatycznej, która zgodnie z zasadą sezonowości będzie szczególnie widoczna w drugim półroczu. Myślę jednak, że każdy kwartał tego roku będzie lepszy w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Liczę na wzrost jednocyfrowy, ale jednak wzrost.

Grzegorz Tomasiak, dyrektor generalny IBM Polska

Jaki będzie Nowy Rok? - cz.2
Sądzę, że w 2003 r. w technologii związanej z serwerami będziemy obserwowali ewoluowanie partycji statycznych do dynamicznych, ponieważ w wielu przedsiębiorstwach z dnia na dzień zmienia się zapotrzebowanie na moc pojedynczych partycji. Wzrośnie, moim zdaniem, wydajność serwerów uniksowych. Myślę także, że wzmocni się poparcie dostawców serwerów dla systemu Linux. Klienci mogą zainteresować się bardziej serwerami z grupy blade. Myślę, że większość firm z naszej branży wiąże duże nadzieje z przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, a w konsekwencji z rozwojem sektora publicznego. Służby publiczne mogłyby wchłonąć bardzo dużą ilość informatyki, ale w obecnej sytuacji budżetowej nie jest to możliwe. Pierwsze sygnały ożywienia już nastąpiły. Projekty zwiększające popyt na produkty informatyczne, takie jak CEPiK, z pewnością muszą zostać zrealizowane jak najszybciej. Spodziewam się, że poprawa koniunktury niewątpliwie nastąpi w 2003 r.

Stanisław Szuder, prezes Lucent Technologies Poland

Jaki będzie Nowy Rok? - cz.2
Na polskim rynku kluczowym hasłem będzie stały i szybki dostęp do Internetu, oparty na szerokopasmowych technikach xDSL, pozwalający operatorom sieci stacjonarnych na wprowadzenie nowych usług, które stosunkowo szybko mogą przynieść zyski. Istotnym aspektem działalności operatorów jest racjonalizacja kosztów operacyjnych - duży nacisk zostanie położony na inteligentne systemy zarządzania siecią i usługami, które pozwalają redukować te koszty. W sieciach mobilnych polscy operatorzy wprowadzą szeroką ofertę usług mobilnego Internetu, opartych na technice GPRS i bezprzewodowych sieci LAN. Dzięki temu rok 2003 będzie przełomowy pod względem kreowania segmentu zaawansowanych usług mobilnych, co z kolei ma kluczowe znaczenie dla powstania w Polsce sieci mobilnych 3G w najbliższej przyszłości. Z usługowego punktu widzenia bowiem prawdziwym połączeniem i uzupełnieniem obu wspomnianych technik będą sieci 3G. Nikt nie jest w stanie przewidzieć, kiedy nastąpi poprawa ogólnej koniunktury. Uważam że w roku 2004 rozpocznie się ponowny wzrost w naszej branży.


TOP 200